Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ve Üniversite Oyunları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Köşe Yazarları

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ve Üniversite Oyunları

15-20 Nisan 2013 tarihleri arasında, Uluslararası I. Üniversite Spor Oyunları KKTC’de yapıldı. Bu oyunlar, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) çatısı altında organize edildi. KKTC, Türkiye, Kazakistan, Pakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan yüzlerce sporcu yüzme, atletizm, güreş, masa tenisi, badminton, tenis ve salon futbolu olmak üzere toplamda 8 branşta mücadele edip yarıştılar. KKTC’li sporcular, uluslararası bir organizasyonda hem mücadele şansı elde ettiler hem de 7 tane üçüncülük madalyası kazanarak moral ve motivasyon kazandılar. Bu oyunlar ilk kez yapıldı ve ilki de KKTC’de gerçekleşti.

Bugünkü yazımda, Üniversite Oyunları paralelinde, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT)’nın ne iş yaptığını, kimlerden oluştuğunu, görev ve sorumlulukları ile ilgili olarak sizlere bazı bilgiler aktarmak istiyorum.


Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Türkiye, İran ve Pakistan tarafından ekonomik, ticari ve kültürel işbirliğini geliştirmek maksadıyla 1985 yılında kurulmuştur. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra, 1992 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Afganistan’ın katılmasıyla örgütün üye sayısı 10’a çıkmıştır.

EİT, 7 milyon Km2’lik bir alanı kapsamakta olup, üzerinde yaklaşık 350 milyon insanın yaşadığı bölgesel bir örgüttür.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Sekreterya, Zirve Toplantısı, Bakanlar Konseyi, Daimi Temsilciler Konseyi ve Bölgesel Planlama Konseyi organlarından oluşan bir yapı üzerine kurulmuştur.

KKTC, 1993’te gerçekleşen 3. Bölgesel Planlama Konseyi (BPK) toplantısından itibaren düzenli olarak tüm BPK toplantılarına katılmaktadır. Önceleri, Kıbrıs Türk Müslüman toplumu olarak toplantılara katılan KKTC heyetleri, 2004 yılından itibaren de, Teşkilattaki temsiliyetine, Annan Planı’nda da belirtildiği şekilde “Kıbrıs Türk Devleti” olarak devam etmektedir.

           Bölgesel Planlama Konseyi toplantıları çerçevesinde, uzmanlar toplantıları gerçekleştirilmekte ve bu toplantılara KKTC’den uzman ve bürokratlar katılmaktadır. Ekonomik, teknik ve kültürel içerikli tüm teknik komite toplantıları ve seminerlere, oy verme hakkı olmadan, KKTC’nin katılma imkanı bulunmaktadır.

           16 Ekim 2012 tarihinde, üye ülkelerin devlet veya hükümet başkanları seviyesinde gerçekleştirilen EİT zirve toplantısında gözlemci üyeliğimiz kabul edilmiştir. Gözlemci üyelik, diğer üye ülkelerle ilişkilerin ve iş birliğinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Yazıma, Üniversite Oyunları konusuna dönüş yaparak son vermek istiyorum.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, bu oyunları, geleneksel olarak her yıl düzenleyecektir. Bu oyunlara katılım, KKTC gençliği ve üniversiteleri açısından önemli bir açılım olacaktır. Ülkemizde, her alanda yetenekli ve başarılı sporcular yetişmesine rağmen, uluslararası müsabakalara katılmaktan mahrum edilmektedirler. Bu tür organizasyonlar, gençlerimizin dış temas ve yarışma özlemini bir nebze olsun giderecektir.

Üniversite Oyunları’nın, ülkemizde başarıyla düzenlenmiş olması, KKTC üzerindeki ambargo ve izolasyonların kırılması ve uluslararası platformlarda tanıtımı ve görünürlüğünün artırılması açısından oldukça faydalı olacaktır.

Özellikle, lokomotif sektörlerimizden biri olan üniversite sektörümüzün, büyüyüp gelişmesine yönelik olarak, bu tür organizasyonlar, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi olan 10 ülkeden daha fazla öğrenci gelmesine önemli bir katkı yapacaktır. Halihazırda, ülkemizde EİT üyesi ülkelerden birçok öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin bir kısmı, burslu olarak eğitim görmektedir. EİT ülkelerinden gelecek öğrencilere, devlet bursu imkanları sağlanması hem üye ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesine hem de üniversitelerimize gelecek öğrenci sayılarının artmasına önemli katkıda bulunacaktır.

I. Üniversite Oyunları’nın KKTC’de yapılmasında ve organizasyonun da maddi ve manevi destek sağlayan Türkiye ve KKTC’li bürokrat ve yetkilileri tebrik eder, bu tür uluslararası organizasyonların çoğalmasını dilerim.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar