Bilim ve TeknolojiUzay

Einstein’ın teorisine bir kanıt daha: Kara deliğin diğer tarafından gelen ışık ilk kez tespit edildi


Bilim insanları ilk kez bir kara deliğin arkasından yansıyan ışığı tespit etti. Bu keşif, ünlü fizikçi Albert Einstein’ın teorilerini de doğrulamış oldu.

Einstein’ın genel görelilik teorisinin tahminlerine göre bir kara deliğin etrafındaki manyetik kuvvet ve kütleçekim kuvveti son derece fazla. Bu nedenle ışığın, kara deliğin etrafında bükülmesi ve arkasından gözlemciye geri yansıması gerekiyor.Yeni araştırmada gökbilimciler, I Zwicky 1 adlı bir galakside, 800 milyon ışık yılı uzaklıktaki süper kütleli bir kara delikten X-ışını şeklinde yansıyan bu yansıyan ışığı doğrudan saptadı.

Keşfin ardındaki isimlerden ve ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden astrofizikçi Dan Wilkins, “Bu kara deliğe giren hiçbir ışık dışarı çıkamaz, bu nedenle kara deliğin arkasındaki hiçbir şeyi görmememiz gerekir” diye konuştu:

X-ışını yankılarını görebilmemizin nedeniyse o kara deliğin uzayı, ışığı ve kendi etrafındaki manyetik alanları bükmesidir.

Aktif bir kara deliğin olay ufkunun hemen dışında korona ismi verilen bir yapı yer alıyor. Bu, kara deliğin manyetik alanından güç aldığı düşünülen ve kavurucu elektronların bulunduğu bir bölge.

Kara deliklerin manyetik alanları o kadar büyük ki daima bükülüyor, kopuyor ve yeniden bağlanıyor. Hatta bu süreç Güneş’te meydana geldiğinde güçlü patlamalar oluşuyor.

Saygın bilimsel dergi Nature’da yayımlanan yeni araştırmaya göre bu manyetik alan yeniden bağlandığında kara deliğe yakınlaşıyor, etrafındaki her şeyi ısıtıyor ve daha sonra X-ışınlarını üreten yüksek enerjili elektronları ortaya çıkıyor.Başa dön tuşu