KıbrısManşet

Eide’nin, gelecekteki müzakereler için rapor hazırladığı belirtiliyorBM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, önümüzdeki günlerde, veda amacıyla Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor.
Eide’nin görevinden ayrılmadan önce iki rapor hazırlayacağı; ayrıca son iki yılda müzakerelerde sunulan tüm unsurları bir araya getirerek gelecekteki müzakerelere zemin olarak bırakacağı belirtiliyor.Eide’nin, CransMontana konferansının başarısızlığının asıl sebebinin “karşılıklı güven eksikliği” olduğunu söylediği ileri sürüldü
Rum Basınına göre Eide son temasları sırasında, biri iyi niyet misyonu çerçevesinde, diğeri de BM içerisinde kullanılmak üzere iki rapor hazırlayacak.

Söz konusu raporun ilkinde, “sadece iki beşli konferansta olanlar değil, Mont Pelerin’de ve New York’taki görüşmelere ilişkin çok ayrıntılı bilgiler vereceğini” ifade eden Eide, ikinci raporun ise BM’nin iç kullanımı için olacağını ve BM grubunun faaliyetlerini içereceğini aktardı.

Haberde, söz konusu bu raporda çok gizli bilgilerin de yer alması beklenirken BM’nin ileride atacağı adımların idaresinde bu raporun temel alınacağı öne sürüldü.

Gazete, Eide’nin ayrıca, son iki yılda müzakerelerde sunulan tüm unsurları bir araya getireceğini ve bunun, çözüm sürecinde bundan sonraki müzakerelerin temelini oluşturacağını iddia etti.

Öte yandan Politis gazetesi, BM Genel Sekreteri Guterres’inCransMontana zirvesi sırasında bir “anlaşma taslağını” hazır bulundurduğunu, bu anlaşma taslağının Guterres çerçevesi olarak bilinen altı maddeyi temel aldığını iddia etti.

Gazete, BM’nin Kıbrıs’ta referandum tarihini bile öngördüğünü ve tarih olarak 19 Kasım 2017 Pazar gününü belirlediğini de savundu
AKEL’e yakın Haravgi gazetesi ise, Güney Kıbrıs’ta Şubat ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesinde Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlaması yönünde herhangi bir hareketlilik beklenmediğini ileri sürdü.

Başa dön tuşu