Eğitim hırsızları! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Köşe Yazarları

Eğitim hırsızları!

Ülkenin gündemini aylardır meşgul eden iktidar partisinin kurultayı geçtiğimiz hafta bitti. Bitti bitmesine de tartışmalar bir süre daha devam edeceğe benziyor. Vatandaşın bıkıp usandığı bu kurultay süreci ne yazık ki eğitime de büyük darbe vurdu. Kurultay hesaplaşması nedeniyle öğretmen nakilleri temmuz ayında onaylanması gerekirken, ekim ayında onaylandı. Öğretmen münhal sınavları okullar açılmadan çok önce yapılması gerekirken okullar açıldıktan sonra yapılabildi. Yapılan sınavlara şaibe karıştığı iddiası ile çok önce atanması gereken öğretmenler ancak bayramdan birkaç gün önce atanabildi. Atanamayanlar da bayram sonrasına kaldı. Yani anlayacağınız birçok okul 6-7 hafta öğretmensiz kaldı. Bazı okullarda sınıf yetersizliği nedeniyle çocuklar üst üste eğitim almaya zorlanıyor. Yapılan eylemlerden tuvaletsiz okullar olduğuna da tanık olduk. Bu kurultay sürecinde ziraat mühendisi ve veterinerlerin geçici ilkokul öğretmeni olarak görevlendirildiklerini de gördük. Yeni Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan’ın “milat” diye tanımladığı ama şimdi adından bile bahsedilmeyen “Geçici Öğretmen Sınavı”ndan bir gün önce geçici öğretmen atanmasına tanık olduk. Bu kurultayın ayrıca bir de Eğitim Bakanı harcadığını da unutmamak gerekir. Geçici öğretmen konusuna değinmişken bir bilgiyi de sizinle paylaşmakta yarar var. Öğretmen nakilleri Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından onaylanmadan, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun açtığı ilkokul öğretmen münhallerinde başarılı olanların ataması yapılmadan görev verilen 20 civarındaki “partili” geçici öğretmen için Sayıştay Başkanlığı olumsuz rapor vermiş…  Atatürk Öğretmen Akademisi mezunu öğretmen adaylarının yerleştirilmesi tamamlanmadan farklı mesleklerden geçici öğretmen atamalarının Öğretmenler Yasası’nın 10’uncu maddesine aykırı olduğu belirtiliyor. Geçici olarak görevlendirilen “partili” öğretmenlerin maaş almama ile karşı karşıya oldukları ve 6 geçicinin de işine geçtiğimiz günlerde son verildiği bilgisi ulaştı bana… Bu 20 civarında olan “partili” geçici öğretmenlerin Sayıştay Başkanlığı’nın vereceği rapor doğrultusunda tümünün görevden alınmaları gündemde… Eğer bu da gerçekleşirse iktidar partisinin yıllardır seçimler öncesi yaptığı işe alma kandırmacalarına bir yenisi daha eklenmiş olacak. Umarım artık vatandaş da iktidar partisinin bu tür kandırma girişimlerine inanmaz ve geleceğini daha sağlam temellere oturtmaya çalışır.
********
İktidar partisinin kurultayının eğitim bilimi açısından en zarar verici tarafı da, yüzlerce saat çocuklarımızın ders saatinden çalınmasına fırsat yaratmış olmasıdır. Okulların açılmasından bugüne kadar çok ciddi ders kayıpları yaşandı. Bu ders kayıplarının nasıl giderileceği ile ilgili olarak da birilerinin kafa yorduğu kanısını da taşımıyorum. Eminim ki; “Ne olacak 3-5 kayıp ders saatinde alim mi olacaklar” diyenlerimiz çıkacak. Bizi eğitimde sürekli geriye götüren de bu anlayış değil midir?
Önümüzdeki hafta ortaöğretim kurumlarında sınavlar başlayacak. Acaba bu sınavlarda çocuklara ne sorulacak? Haftalardır öğretmeni olmayan derslerin sınavları nasıl yapılacak? Sınav yapılacak mı?
Ya da ilkokullarda 6-7 haftadır öğretmeni olmayan sınıflarda okuyan öğrenciler müfredatı nasıl tamamlayacak. Öğretmensiz birinci sınıflar okumayı ne zaman sökecekler? SBS ve Kolej Sınavı’na hazırlanan ve bugüne kadar öğretmeni olmayan çocuklar bu sınavlara eksik müfredat ile mi girecekler? Acaba iktidar partisinin eğitimi yönettiğini iddia eden yöneticileri bunları düşünüyor mu? Yoksa “boşveeeerrr gitsin” mi diyorlar?
Bir işte “ne olacaksa olsun, koptuğu yerde kalsın” anlayışı hakim olmaya başladığı anda o işten ondan sonra hayır gelmez. Ülkede eğitim ne yazık ki o noktaya doğru ilerliyor. Kurultay bittiğine göre iktidar partisi eğitimle de ilgilenecek vakit bulacak diye ümit ediyorum. Bugünlerde “yerlerde sürünen” eğitimi en azından “emekler” pozisyonuna getirme uğraşı bile eğitimde bir ilerlemedir.
Gördünüz mü vatandaşın psikolojisini, bir vatandaş olarak ben de “emekleme”ye razı hale getirildik. Çocuklarımızın en doğal eğitim hakkını bile isterken mütevazi olmaya zorlanıyoruz. En doğal hakkımızı istemekten utanır olduk artık.
Eyy iktidar partisi!!! Ben çocuğumun çalınan eğitim hakkını istiyorum.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar