Kıbrıs

Düzensiz yağışlar tahılı vurdu

Mesarya’da bazı bölgelerde ve Dikmen’de arpa üretimi yapan onlarca çiftçi, mayıs ayında etkili olan şiddetli yağışların kurbanı olurken Çayönü’nde ise yüzlerce dönüm ekili arpa, düzensiz yağışlar nedeni ile olumsuz etkilendi.
Başakların dolacağı dönemde Çayönü’ne hiç yağış düşmedi. Ocak ve nisan ayında görülen kuraklık nedeni ile beklenen verim alınamadı, çiftçinin binlerce liralık masrafı da yanına kaldı.

Ocak ve nisanda kuraklık görüldü
Çayönü’ne aralık ayında toplamda 70 kilogram yağış düşerken, şubat ayında bölgeye düşen yağış miktarı 5 kilogram olarak belirlendi.
Başakların arpa tutacağı dönem olan ocak ve nisan ayında ise Çayönü, kuraklığa teslim oldu.

Çiftçiler kan ağlıyor
Ülkede zaten zor şartlarda üretim yapan çiftçiler, bu yılda arpa hasadından umduğu sonucu alamadı.
Bugüne kadar çoğunlukla ya ürettiklerine pazar bulamamaktan ya da ürünlerini düşük rakamlara satmak zorunda kaldıklarından yakınan çiftçiler, bu yılda hava şartları nedeni ile verim alamamaktan şikayet etti.
Mesarya’da bazı bölgelerde ve Dikmen’de mayıs ayında etkili olan şiddetli yağışlar, yüzlerce dönüm arpa ekili araziyi yerle bir etti, ürününden kar edemeyen çiftçinin yaptığı masraflarda yanına kaldı.
Çayönü’nde ise yağışların düzensizliği sebebi ile onlarca çiftçi mağdur oldu.
Havadis’e konuşan Çayönü’nde çiftçiler, şöyle dedi: “Tam başakların dolacağı dönemde ocak ve nisan aylarında bölgede hiç yağış görülmedi. En iyi tarla bu yıl hava koşulları sebebi ile dönüm başına en çok 80 kilo arpa verdi. Elde ettiğimiz mahsul ile zararımızı bile kurtaramadık.”

Alıcı: Umudumuz devlet
Çayönü’nde ikamet eden ve uzun yıllardır çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Yakup Alıcı, bu yıl bölgede hakim olan kuraklık sebebi ile arpa üretiminden verim alamadığını söyledi.
Beklenen yağışların zamanından çok sonra, yağdığını kaydeden Alıcı, elde ettiği mahsulle masraflarını bile karşılayamadığını ifade etti.
Yakup Alıcı, “Çayönü’nde arpa üreten hiçbir çiftçi, bu yıl ocak ve mart ayında görülen kuraklık nedeni ile umduğu verimi alamadı. Hepimiz perişan olduk. Kar edemediğimiz gibi cebimizden ödedik. Şimdi tek umudumuz devlet. Umarım çiftçinin zararını karşılar” dedi.

 

 

Yeşilada: Arpada büyük zarar ettik
Çayönü’nde en büyük üreticilerden biri olan Ahmet Yeşilada, bu yıl çiftçinin arpa üretiminden büyük zarar ettiğini söyledi.
Başakların dolacağı dönemde Çayönü’nde kuraklık olduğunu kaydeden Yeşilada, “bu yıl üretici bol bol saman çıkardı” dedi.
Ahmet Yeşilada, “Çayönü’nde bu yıl arpalar yalnız saman çıkardı. Arpalar çok zayıf, başaklar dolmadı. Yağışların düzensizliği arpaları vurdu. Üretici büyük zarar etti. Çıkan ürün, maliyeti karşılamak bir yana sadece gübreyi bile karşılamaya yetmez” diye konuştu.

 

 

Yahya: Perişan olduk
Çayönü’nde çiftçilik yapan Mehmet Ali Yahya, üreticinin bu yıl arpada büyük zarar ettiğini söyledi. Çayönü’nde yaşanan kuraklık nedeni ile başakların yarısının bile dolmadığını belirten Mehmet Ali Yahya, çiftçinin bu yıl arpa üretiminden elde edeceği miktarın maliyetini bile karşılamaya yetmeyeceğini savundu.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı