Kıbrıs

Dürüst: Ercan’da cirodan pay almaya başladık


BRT’de yayınlanan “Gündemin Rengi” adlı programa konuk olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ercan Havalimanı devir sözleşmesi konusuna değindi.

Bakan Dürüst, Ercan Havalimanı konusunda sıkıntılar olduğunu ve devletin yerine getirmeyi taahhüt ettiği, ancak getiremediği konular olduğunu anlattı.

Ercan Havalimanı’nın 2012 yılında ihale edildiğini ve ciro paylaşımı şeklinde ortaya konan bir çalışma başlatıldığını kaydeden Dürüst, “ilk cirodan pay alma görevimiz de bir ay önce kadar başlamıştır” dedi.

Dürüst, “Ercan Havalimanı’ndaki işlerin gecikmesi sadece ilgili firmanın değil, devletin de alacaklarının gecikmesi anlamına geliyor” dedi.

Yatırımcının önünün açılmasının, yüzde 47.8’e ortak olan devletin kar almasının da önünün açılması anlamına geldiğini söyleyen Dürüst, “yatırımcıya ortak olan devlettir” dedi.

Bakan Dürüst, devletin her türlü gelire ortak olduğunu belirtti ve “biz yatırımcının önüne geçecek noktada değiliz” şeklinde konuştu.

Dürüst, hukuktan kopmadan sorunların çözümünü sağlamak mükellefiyetinde olduklarını vurguladı.

Dürüst, “Biz bir adım attık , ilgili başsavcılığımız nasıl öngördü ise, nasıl bir görüşe olumluluk öngördü ise onların hazırlamış olduğu bir sözleşmeyi 4 yıl daha aynı koşullarda uzatarak, hukuk zemininde yaptık, bu noktada hiçbir yanlış işlemin olmadığını açıkça söylüyorum” dedi.

Sayıştay Başkanlığı’na güvenini vurgulayan Dürüst, bu işlemin ardından, Ercan Havalimanı’nın yeni binası ile 2018 yılında açılabileceğinin mesajını verme noktasına geldiğini söyledi.

Yapılan çalışmanın doğru olduğunu ve arkasında durduklarını vurgulayan Dürüst, devletin kasasına giren rakamların daha iyi olabilmesi için bu sorunun aşılması gerektiğini kaydetti.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı