Duruşma yarın devam edecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
KıbrısManşet

Duruşma yarın devam edecek

Verda Tunçbilek

“Yasa dışı kürtaj” davasının dünkü duruşmasında, Ada Hospital’de sezaryen doğumlarda çocuk muayenesi için çağrılan Doktor Raşit Kayra ve iki tanık daha dinlendi

Devrim DEMİR


Kamuoyunda “Kürtaj davası” adıyla bilinen, Ada Hospital’da bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davaya Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün de devam edildi.

“Yasa dışı kürtaj’ davasında bu kez Ada Hospital’de sezaryen doğumlarda çocuk muayenelerine çağrılan Doktor Raşit Kayra, hastanede kasa sorumlusu olarak çalışan Ö.G. ve polis çavuşu İ.K. dinlendi.

Başsavcılığın tanık sayısı dün itibarı ile 25 oldu.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

 

Doktor Raşit Kayra: Sadece sezaryen doğumlara çağrıldım

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, 23’üncü tanık olarak Çocuk Doktoru Raşit Kayra’yı tanık olarak dinletti.

Tanık Doktor Raşit Kayra, ilk önce savcı Akyener’in daha sonra da 6 avukatın sorularını tek tek yanıtladı.

Kayra, Ada Hospital’le tek bağlantısının sezeryan doğum olduğu zaman hastaneye çağrılıp, doğan bebekleri muayene ettiğini anlattı.

Doktor Kayra, ameliyatlara Fahri bey ve Verda Hanım’ın girdiğini ayrıca anestezi uzmanları aktif olmasa da ebe Ayşegül İşbilen’i gördüğünü belirtti.

Girdiği doğum başına 100 TL aldığını anlatan kayra, daha sonra 150 TL talep ederek bu şekilde doğumlara girdiğini söyledi. 30 yıllık meslek yaşantısında, binlerce doğuma girdiğini belirten Raşit Kayra, hiçbir ölüme rastlamadığına vurgu yaptı.

 

Yeni tanıklarla devam edecek

Başsavcılığın 24’ncü tanığı ada Hospitalin kasa sorumlusu Ö.G. olurken, 25’nci tanığı ise fetüs aramalarına katılan polis çavuşu İ.K. oldu.

Mesai saatinin tamamlanması nedeni ile Mahkeme Başkanı Fatma Şenol davayı 10 Kasım sabah saat 10.30’a erteleyerek oturumu kapadı.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar