Kategorisiz

Dünya’nın havası en kirli 20 şehri


Dünya’nın en kirli 20 şehri açıklandı. Avrupa Çevre Ajansı, hava kirliliğine neden olan partikül madde PM10 oranlarına göre hangi şehrin ne kadar kirli olduğunu ortaya koydu.

Metreküp başına mikrogram cinsinden düşen PM10 partikül madde oranına göre dünyanın havası en kirli üç şehri sırasıyla Delhi (Hindistan), Dakar (Senegal) ve Mumbai (Hindistan) oldu. Havası en kirli ilk 20 şehirde Türkiye’den hiçbir kent yer almadı.

Bu listeye göre Avrupa’nın en havası en kirli şehri Milan olurken onu Paris ve Londra izledi. Dünya genelinde Milan havası en kirli 14. şehir, Paris 17, Londra ise 19. şehir oldu.

Amerika’nın New York ve Los Angeles şehirleri de havası en kirli 20 kent arasına girdi. New York 20’inci olurken Los Angeles 18. sırada yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Çevre Ajansı İcra Direktörü Hans Bruyninckx, “Hava kirliliği görünmez bir katil. Hava kirliliğinin sebepleriyle mücadele eforumuzu arttırmamız gerekiyor.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de hava kirliliğinin her yıl 15 yaş altı 600 bin dolayında çocuğun ölümüne neden olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı