Dünyada Türkiye’de ve Kıbrıs’taki önemli şelaleler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Poli

Dünyada Türkiye’de ve Kıbrıs’taki önemli şelaleler

Hasan Karlıtaş
Hasan Karlıtaş

Hareketli suyun büyük bir coşku ile yüksekten düştüğü akıntıyı şelale olarak tabir edebiliriz. Doğal akışla oluşan bu coşkunun yaratmış olduğu, görsel zenginlik ve farklılık her zaman için insanların ilgi odağı olmuştur. Doğa’nın bu etkileyici şöleni adeta seyrine doyum olmayan ritmik bir dansı andırıyor…

 


Kuzey Kıbrıs’ta şelale olduğunu biliyor musunuz?

Sanırım birçoğunuzun cevabı hayır olacaktır. Aslında, ufak çaplı olsa da, Kuzey Kıbrıs’ta şelalelerimiz, ya da bir başka deyişle şeleleciklerimiz var. Benim yaptığım araştırmaya göre; Girne bölgesindeki Malatya-Ilgaz-İncesu Şelalesi, Kayalar köyündeki şelale, Tatlısu (Akatou) köyündeki şelale, Serhatköy (Filya) köyü yakınlarındaki şelale ve İstanbul Marmara Üniveristesi’nde Siyasi Coğrafya sahasında doktora tahsili yapan, doğasever Mustafa Özilmen’in Karşıyaka köyü Ahlat Vadisi Yürüyüş Parkuru yakınında yeniden keşfettiği ve ismine “Yedi Gözlü Şelale” dediği doğal mucize dikkat çekiyor.

Yağış durumuna göre yılda sadece birkaç ay faal olan, ya da bazıları ne yazık ki hiç faal olmayan bu şelaleler, tabiat ananın bize sunduğu en önde gelen güzellikler arasında geliyor.

 

GÜNEY KIBRIS’IN ŞELALELERİ

Güney Kıbrıs’ta bilinen en önemli şelale ise, Trodos Dağı yakınlarında yer alan Platres köyündeki, Milomeri ve Kaledonya Şeleleleridir. Özellikle Kaledonya Şelalesine ulaşmak için yürünen doğa parkuru, doğaseverlere seyrine doyum olmaz manzaralar sunar. Yaklaşık 10 metreden dökülen suyun akışının yarattığı coşku insan ruhuna tazelik sunar… Yine Trodos yakınlarındaki Fioni köyünde yer alan “Chantara Şelalesi” bir diğer önemli doğal oluşumdur.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”no” source=”media: 279609,279608,279606,279607,279605,279604″][/images_grid]

DÜNYA’DAKİ VE TÜRKİYE’DEKİ ÖNEMLİ ŞELALELER

Dünya’da özellikle turizmde söz sahibi ülkelerde, doğal şelaleler, apayrı bir çekim merkezi olarak kabul edilir. Her yıl, milyonlarca turistin akınına uğrayan dünyanın en büyük üç şelalesi şunlardır; Venezüella’daki ‘Angel’ , Güney Afrika’daki ‘Tugela’ ve yine Venezüella’daki ‘Coquenan’. Lakin dünyanın bilinen en önemli şelalesi, Kuzey Amerika ile Kanada sınırındaki Niagara’dır. Yılda ortalama 20 milyon turistin ziyaret ettiği, dünyanın en iyi ünlü şelalesi, bu ünün hakkını veren görkemli bir akışa sahiptir. Çin’deki Huangguoshu Şelalesinin de, en önemli şelalerden biri oldğun vurgulamak gerek.

Türkiye’de en fazla bilinen şelaleler ise, Antalya bölgesindeki, Düden , Kurşunlu ve Manavgat Şelaleleridir. Konya ‘Yerköprü Şelalesi’, Erzurum ‘Tortum Şelalesi’, Ayder ‘Gelintülü Şelalesi’, Düzce ‘Saklıkent Şelalesi’, Bursa ‘Muradiye Şelalesi’ ve en yüksekten dökülen Ordu ilindeki ‘Aybast Şelalesi’ muhteşem doğal oluşumlar olarak doğanın yansımasını sunuyor… Türkiye’nin diğer farklı coğrafi bölgelerde, haklı bir üne sahip başka şeleleler de bulunmaktadır.

 

TURİZME KAZANDIRILMALI

Kuzey Kıbrıs’taki şelalelerin yada yüksekten akan suların, tümü küçük ölçekte olsa da etkileyici olup, ziyarete değerdir. Temennim, Kuzey Kıbrıs’taki doğal şelalelerin, paha biçilmez bir değer olarak değerlendirilmesi ve gerekli çevre düzenlemelerinin yapılarak doğa turizmine kazandırılmasıdır.

Klasik tanımının dışına çıkan turizm, yürüyüş yolları ve köy turları gibi faaliyetlerle çeşitlenerek boyut ve anlam değiştirmiştir. Turizmin geleceği olarak kabul edilen özel ilgi turizmi açısından ülkemiz, son derece büyük bir potansiyel taşıyor. Bizi biz yapan kültürel değerler yanında, doğal miraslar da farklı bakan gözler ve yürekler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Keşfedin!

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar