Akıllı CihazlarDünyaTeknoloji

Dünyada bir ilk : Apple 1 trilyon dolara çok yaklaştı

Dünya tarihinde bir şirket ilk kez 1 trilyon dolar piyasa değerine çok yaklaştı. Apple dün gece ABD’de piyasa kapanışı 969 milyar dolar piyasa değerini ulaştı. Son mali sonuçların ertesi şirket değerinin 1 trilyon dolara çıkması artık an meselesi…

iphone apple

 

ABD’de son finansal sonuçlarını açıklayan teknoloji devi Apple 1 trilyon dolar piyasa değerine çok yaklaştı. Bu rakam insanlık tarihinde bir varlığın ulaştığı en büyük parasal değer olacak. Hisse başına fiyat 198,95’i gördüğü anşirket değeri 1 trilyon dolar olacak… (Dün gece 197,67 dolara kadar yükseldi)

NET KAR VE GELİRİ YİNE ARTTI

Apple’dan yapılan açıklamaya göre, bu senenin nisan-haziran dönemi bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 17,3 artarak 53,26 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 45,41 milyar dolar gelir elde etmişti.

NET KAR YÜZDE 32 ARTIŞTA

Firmanın net karı da geçen yılın nisan-haziran döneminde 8,72 milyar dolardan bu senenin aynı döneminde 11,52 milyar dolara çıkarak yüzde 32,1 artış gösterdi. Şirketin hisse başına karı ise söz konusu dönemde 1,67 dolardan 2,34 dolara tırmandı.

41 MİLYON 300 BİN IPHONE SATIŞI

Apple’ın iPhone akıllı telefon ve iPad tablet satışları da aynı dönemler itibarıyla artış kaydetti. Buna göre, söz konusu dönemde iPhone satışları yüzde 0,6 artarak 41 milyon 300 bine, iPad satışları da yüzde 0,9 yükselerek 11 milyon 553 bine ulaştı. Mac satışları ise yüzde 14 azalarak 3 milyon 720 bine geriledi.

YAN GELİRLERİ DE ZIPLADI

Şirketin AppleCare ve ApplePay gibi hizmetlerden elde ettiği gelir bu dönemde yüzde 31,4 artışla 9,55 milyar dolara çıktı. Apple TV ve Apple Watch gibi ürünlerden elde edilen gelir de yüzde 37 artarak 3,74 milyar dolar oldu.

HİSSELER YÜZDE 3,9 ARTTI

Apple’ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinin üstünde ve olumlu gelmesiyle New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde şirketin hisseleri değer kazandı. Salı gününü 190,29 dolardan kapatan Apple hisseleri, şirketin bilançosunu açıklamasının ardından yüzde 3,9 artışla 197,67 dolara kadar tırmandı.

969 MİLYAR DOLAR PİYASA DEĞERİ

Firmanın hisse başına değerinin 198,95 dolar seviyesine ulaşması durumunda, Apple tarihte 1 trilyon dolar piyasa değerine yükselen ilk şirket olacak. Salı günü itibarıyla yaklaşık 969 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Apple, dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunuyor.

FACEBOOK MALİ YÖNDEN ÇÖKTÜ

Facebook’un son iki gündeki kötü finansal sonuçları sonrası en değerli teknoloji şirketleri liginde Apple, Amazon ve Google (Alphabet) zirvede kalmaya devam ediyor.

Amazon: 882 milyar dolar
Alphabet (Google): 854 milyar dolar
Microsoft: 825 milyar dolar
Facebook: 602 milyar dolar

 

Tarihte ilk olarak 700, 800 ve 900 milyar dolar barajını geçen Apple, 1 trilyon değerine de çok yakın ancak bu defa bu hedefe gözünü diken dişli bir rakibi var.

Online alışveriş devi Amazon tabiri caizse Apple’ın ensesinde.

 

Apple dünyanın en değerli şirketi olma unvanını koruyor.

858 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Amazon ise ikinci sırada yer alıyor.

 

İçinde bulunduğumuz yılın ilk aylarında Amazon’un değeri 752 milyar dolarken Apple ise 893 milyar dolardı.

Amazon bugün 858 milyar dolara ulaştı. Apple’ın değeri ise 969 milyar doları gördü.

 

Tahminler Apple’ın ilk 1 trilyon dolar değere ulaşacak şirket olacağı yönünde ancak Amazon’un bu ivmeyi devam ettirmesi durumuna önümüzdeki yıllarda birincilik koltuğunu Apple’dan alabileceği belirtiliyor.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı