Dünya galası yapıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
Otomobil

Dünya galası yapıldı

Dünya galası yapıldı

Ortadan motorlu yeni coupe daha iyi ağırlık dağılımı ve bir dizi ağırlığı azaltıcı özellik sunan yeniden tasarlanmış bir platform üzerine oturuyor.

Yeni Cayman daha büyük bir kabin sunmak için eskisinden biraz farklı oranlarla geliyor. Uzunluk birinci nesle göre 3,5 cm artarak 4,38 metreye çıkmış, yükseklik ise 1 cm azalarak 1,29 metreye inmiş. Genişlik ise çok az artarak 1,80 metreye yükselmiş.


Cayman yine stilini Boxster ile paylaşıyor. Roadster kardeşi gibi yeni coupe de arka tekerlek bombelerinin önündeki daha büyük soğutma kanallarıyla önceki modeline göre daha gergin bir görünüme sahip.

Yakın zamanda tanıtılan bütün Porsche modellerinde olduğu gibi dış aynalar cam muhafazasının içine değil, kapılara monte edilmiş. Tekerlek yuvalarının da büyüklüğü arttırılmış, bu da Cayman S’e standart olarak 19 inçlik jantların takılmasına ve seçenek olarak 20 inçlik jantların sunulmasına izin vermiş.

İç kısımda malzeme kalitesi arttırılmış. İki koltuklu yerleşim aynen korunmuş, ama daha uzun bir kabin sayesinde koltuklar daha fazla ayar sunacak hale gelmiş ve eşya yeri artmış.

GÜÇ SEÇENEKLERİ
Boxster’de olduğu gibi yeni Cayman da iki yatay (boksör) altı silindirli motor seçeneğiyle satılacak.

Temel model gücünü 275 beygir güç üreten 2,7 litrelik altı silindirli motordan alacak. Araç bu motorla ekipmana bağlı olarak 0’dan 100 km/s’ye 5,4 saniyede çıkacak ve 266 km/s azami hıza ulaşacak. Aracın, Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) yakıt tüketimi seçilen şanzımana bağlı olarak 100 kilometrede 7,7 litre ile 8,2 litre arasında değişiyor.

Cayman S’in 3,4 litrelik motoru 325 beygir güç üretiyor; uygun özelliklerle mümkün olan en iyi 0-100 km/s hızlanması 4,7 saniye. Cayman S 283 km/s azami hıza ulaşabiliyor; NEDC yakıt tüketimi de seçilen şanzımana bağlı olarak 100 km’de 8,0 litre ile 8,8 litre arasında değişiyor.

Her iki otomobil de standart olarak düz altı vitesli şanzımanla geliyor. Seçenek olarak yedi vitesli PDK edinilebiliyor; bu şanzıman daha iyi hızlanma ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlıyor.

Boxster’in kardeş otomobili Cayman, Almanya’nın Zuffenhausen kentindeki Porsche fabrikasında üretilecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar