Başbakan'dan "Ekonomik Program" Açıklaması! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Ekonomi

Başbakan’dan “Ekonomik Program” Açıklaması!

Başbakan'dan "Ekonomik Program" Açıklaması!

Programın amacının, KKTC halkının refah seviyesini artırmak; ekonomik yapının istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlamak; mali disiplini sürdürülebilir kılmak; dışa bağımlılığı azaltmak; yurtiçi tasarrufları yatırıma dönüştürmek; iç ve dış yatırımları artırmak; girdi maliyetlerini azaltmak, KDV’si yüksek ihracat odaklı malları artırmak ve Kayıt Dışı ekonomi ile mücadelenin artırılması” olduğuna işaret eden Başbakan Küçük, programla istihdamların da artacağını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, bugün BRTK Haber kanalında bir programa katılarak 2013-15 Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı konusunda açıklamalarda bulundu.


Program ile konuların disiplin altına alınmakta ve 3 yıllık bir perspektif sağlanmakta olduğunu kaydeden Küçük, Programın Kamu, Reel ve Mali Sektör olmak üzere 3 başlık altında toplandığını söyledi.

2010-12 Programı’nda 2 milyar 584 milyon TL olan TC katkısının, 2013-15 programında 3 milyar 300 milyon TL’ye çıkmakta olduğunu kaydeden Küçük, “Reel sektöre ayrılan pay yüzde 80 ve yatırımlara ayrılan pay yüzde 55 artarken, cari bütçeye verilen pay her yıl 50 milyon TL düşüyor” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar