DSÖ: Ukrayna'da sağlık sistemi giderek daha yetersiz hale geliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 1, 2023
DünyaSürmanşet

DSÖ: Ukrayna’da sağlık sistemi giderek daha yetersiz hale geliyor

DSÖ ukrayna hastane bombalama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya’nın Ukrayna’da sağlık merkezlerine yaptığı saldırıların sayısının 100’ü geçtiğini duyurdu. DSÖ, sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların uluslararası insan hakları hukukunun ihlali olduğunu da vurguladı.

DSÖ, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana sağlık merkezlerine 103 saldırı gerçekleştiği ve bunlardan 89’unun sağlık binalarını, 13’ünün ise ambulans ve tıbbi ulaşım araçlarını etkilediğini açıkladı.

Rusya’ya “savaşı durdur” çağrısı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, sağlık hizmetlerine yapılan saldırılar karşısında son derece öfkeli olduklarını belirterek, “Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar, uluslararası insan hakları hukukunun ihlalidir” dedi.


Ghebreyesus, barış sağlanmadan mevcut durumun daha iyiye gidemeyeceğini belirterek, “Rusya’ya, savaşı durdurma çağrısını” yineledi.

“Ukrayna’da sağlık sistemi giderek daha yetersiz hale geliyor”

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, bugünkü açıklamasında, Ukrayna’nın “karanlık günler içinde olduğunu” ifade etmiş ve sağlık sisteminin giderek daha yetersiz hale geldiği uyarısında bulunmuştu.

Kluge, 24 Şubat’tan bu yana ülkede polio ve kızamık bağışıklığı oranının giderek azaldığına dikkati çekerek, Ukrayna genelindeki eczanelerin yüzde 50’sinin kapalı olduğunu ve 1000’in üzerinde sağlık merkezinin çatışma hattında kaldığını aktarmıştı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar