Diğer SporlarSpor

Dr.Küçük Oyunlarında 6 dalda 385 sporcu
Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları 9 Ekim’de başlıyor
 AÇILIŞ 9 EKİM’DE: Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’na katılacak olan kafileler için 09 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 12.00’da Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla Acapulco Hotel’de bir açılış töreni gerçekleştirilecek

 

Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları, 09-28 Ekim 2019 tarihleri arasında 6 dalda, 25 farklı ülkeden toplam 385 sporcu ve yöneticinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Kosova, Kırgızistan, Almanya, Romanya, İskoçya, Moldova, İran, Özbekistan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, İsrail, İsveç, Macaristan, Polonya ve Slovakya’nın yer aldığı 25 ülkeden, toplam 385 sporcu ve yöneticinin yer alacağı organizasyon, 7 Ekim Pazartesi günü saat 18.00’de Lefkoşa Dereboyu’nda gerçekleştirilecek olan kortej yürüyüşü ile start alacak.

 

Resmi açılış 9 Ekim’de

Organizasyonun resmi açılışı, 09 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 09.30’da Anıttepe’de yapılacak olan anma töreniyle başlayacak.

Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’na katılacak olan kafileler için 09 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 12.00’da Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla Acapulco Hotel’de bir açılış töreni gerçekleştirilecek.

 

Bilardo

Bilardo Federasyonu’nun organize ettiği oyunlar, 12 ülkeden (KKTC, Türkiye, Belarus, Ukrayna, Rusya, Almanya, Bosna-Hersek, Estonya, Finlandiya, İsrail, İsveç ve Slovakya) sporcuların katılımıyla Girne-Çatalköy’de Acapulco Hotel’de gerçekleştirilecek.

 

Tenis

Tenis Federasyonu’nun organize ettiği oyunlar, 4 ülkeden (KKTC, Türkiye, Bosna-Hersek ve Polonya) sporcuların katılımıyla Lefkoşa’da Atatürk Spor Kompleksi içerisindeki merkez tenis kortlarında saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

 

Bocce

Herkes İçin Spor Federasyonu’nun organize ettiği Bocce oyunları, 6 ülkeden (KKTC, Türkiye, Slovakya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti) sporcuların katılımıyla Lefkoşa’da Atatürk Spor Kompleksi içerisinde yer alan tesislerde saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

 

Güreş

Güreş Federasyonu’nun organize ettiği oyunlar, 4 ülkeden (KKTC, Bulgaristan, Kosova ve Türkiye) sporcuların katılımıyla Lefkoşa’da Atatürk Spor Kompleksi’nde yer alan Atatürk Spor Salonu’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

 

Masa Tenisi

Masa Tenisi Federasyonu’nun organize ettiği oyunlar, 7 ülkeden (KKTC, Türkiye, Romanya, Özbekistan, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Azerbaycan) sporcuların katılımıyla Masa Tenisi Federasyonu’nun, Lefkoşa’daki merkez salonunda saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

 

 

Taekwondo

Taekwondo Federasyonu’nun organize ettiği oyunlar, 10 ülkeden (KKTC, Türkiye, İskoçya, Moldova, Romanya, Ukrayna, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Ermenistan) sporcunun katılımıyla Girne’de yer alan Avrasya Spor Salonu’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

 

Özbilgehan, Küçük ailesini ziyaret etti

Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları kapsamında Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan ve beraberindeki bir heyet, Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük’ü ziyaret etti.

Dr.Fazıl Küçük’ün kurucusu olduğu Halkın Sesi Gazetesi’nde yer alan ziyarette Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan’a Spor Dairesi Dış İlişkiler Sorumlusu Sertaç Bozatlı ve federasyonlardan oluşan bir heyet eşlik etti.

 

Küçük: Mutluluk duyuyoruz

Ziyarette ilk sözü alan Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’nın, kendilerini oldukça mutlu ettiğini söyledi. Dr.Fazıl Küçük’ün, hayatını Kıbrıs Türk toplumuna adayan bir lider olduğunu belirten Mehmet Küçük, Kıbrıs Türk toplumunun çok zor günleri geride bırakarak bugünlere geldiğini ama bugünlere gelirken de çok büyük bedeller ödediğini söyleyerek, Dr.Fazıl Küçük’ün bu toplum için neler yaptığının her geçen gün daha iyi anlaşıldığını ifade etti. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’nı geleneksel olarak düzenleyen gelmiş geçmiş tüm hükümet yetkililerine ve Spor Dairesi Müdürlerine ailesi ve şahsı adına teşekkür ettiğini belirten Mehmet Küçük, oyunlar için adamıza gelecek olan tüm ülke sporcularına da oyunlarda başarı diledi.

 

Özbilgehan: Dr. Fazıl Küçük’ün adı Güzelyurt Salonu’na verilecek

Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan da ziyarette yaptığı konuşmada, Dr.Fazıl Küçük’ün, Kıbrıs Türk toplumunda ayrı bir yeri bulunduğunu söyleyerek, çok zor şartlar altında toplumuna sahip çıkan ve Kıbrıs Türk toplumu için kendisini feda eden büyük bir lider olduğunu anlattı.

Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’nın geleneksel olarak düzenlenmesinden kendisinin de şahsen memnun olduğunu dile getiren Özbilgehan, gerek Başbakan Ersin Tatar’ın, gerekse de Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın, bu oyunların gerçekleşebilmesine büyük önem verdiklerini de aktardı. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları öncesinde gerçekleştirdikleri bu ziyarette, Dr. Fazıl Küçük’ün ailesine bir de müjde vermek istediklerini ifade eden Özbilgehan, Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, Güzelyurt Spor Salonu’nun ismini, Güzelyurt Dr.Fazıl Küçük Spor Salonu olarak değiştirme kararı aldıklarını açıkladı. Özbilgehan, kısa bir süre sonra bu salonun, yeni ismiyle birlikte açılışını gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 Başa dön tuşu