DP Yolu Açıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

DP Yolu Açıldı

DP Yolu Açıldı

İHRAÇ KESİN… UBP Disiplin Kurulu, parti içindeki 8 muhalif milletvekilinin partiden ihraç konusunu görüştü. Başbakan Küçük Disiplin Kurulu’nun 8 milletvekilinin ihracını görüştüğünü, milletvekillerinden tüzük gereği savunma isteneceğini ardından ise Disiplin Kurulu’nun kararını vereceğini söyledi

DP-UG… Sekiz milletvekili, seçimlere DP çatısı altında, Ulusal Güçler adı altında erken seçime girmek için adım attı. DP Başkanı Serdar Denktaş’a Ulusal Güçler önerisiyle giden milletvekilleri, DP’den çıkacak kararı bekleyecek


Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde ihraçlar kesinleşti. UBP’de Başbakan İrsen Küçük’e karşı ayaklanan ve muhalefetle birlikte hükümetin düşmesi için imza veren sekiz vekilin beklediği karar çıktı. UBP Genel Merkezi’nde sekiz vekilin ihracı için Disiplin Kurulu toplantı yaptı. Başbakan İrsen Küçük ihraç kararının kesinleştiğini, hukuksal sürecin çalıştığını söyledi. Şimdi ikinci adım sekiz vekile tebligatın yapılması.
Başbakan’ın dün kesin ihraç kararını açıklamasının ardından, sekiz vekil de kesin tavrını belirledi. İstifasını sunmayan muhalif vekillerin önümüzdeki bir iki gün içinde basın açıklaması yaparak, kararlarını duyurması bekleniyor.  Vekillerin, DP-Ulusal Güçler birleşimi ile seçime girmesine kesin gözle bakılıyor.

DP ile birlikte Ulusal Güçler
Muhalif vekillerden Hasan Taçoy, önceki gün Havadis’e yaptığı açıklamada ÖDP’nin yeniden canlandırılarak ulusal güçler ittifakına dönüştürüleceğini ve Demokrat Parti ile uzun verimli bir iş birliğine giderek seçime gideceklerini söylemişti. Ancak geçmişte ÖDP’ye başkanlık eden Salih Coşar yaptığı açıklamada, vekillerin kendisini aradığını, DP ile birlikte Ulusal Güçler olarak seçime gireceklerini dolayısıyla ÖDP’yi canlandırmaya da gerek kalmadığını açıkladı. DP Genel Başkanı Serdar Denkatş ise bu bilgiyi doğruladı.

Denktaş: Değerlendiriyoruz
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sekiz milletvekilinin DP-Ulusal Güçler’le ilgili kendilerine yaklaşımlarını bildirdiklerin, DP’den üç kişiyi bu görüşmeleri yapmak için görevlendirdiğini kaydetti. Denktaş, “Değerlendirme aşamasındayız. Parti yetkili kurulları onaylarsa bununla ilgili bir olağanüstü kurultay da gerekebilir. CTP-BG gibi bir oluşum düşünülüyor. Bu örnek alındı. Biz bir parti ile ittifak olayına sıcak bakmadık. Kararı kurullarımız verecek” ifadelerini kullandı.

Töre: Siyasete yeni heyecan gelecek
UBP’li muhaliflerden Zorlu Töre, istifalarını dün vermek istediklerini ancak Disiplin Kurulu’nun toplanmasıyla bunu beklettiklerini söyledi. Töre “Taçoy’u açıklamalarından farklı bir düşüncemiz yok. Ulusal Güçler oluşumu, siyasette alternatif yaratmak adına önemliydi. DP’nin; ulusal güçler ismiyle birlikte seçime katılması yeni bir heyecan verecektir. KKTC’nin yaşatılmasını isteyenleri, mukavemet çiler ve milliyetçiler için yeni bir alternatif olacak” ifadelerini kullandı.

Tokel: Pazar günü konuşacağız
Önümüzdeki seçimde aday olmayacağı konuşulan UBP’li Türkay Tokel, bununla ilgili bir bilgi vermezken, önümüzdeki Pazar günü kesin tavırlarıyla ilgili açıklamaları yapacaklarını söyledi. Tokel, dün istifa sunmadıklarını da açıkladı.

Özcafer: Karar çıktı biz de gerekeni yapacağız
UBP’den ihraç edilecek diğer bir isim olan Afet Özcafer de dün sessiz kaldı. Özcafer,  ihraç kararının dün netleştiğini, gerekli adımı atmak için zaten bu kararı beklediklerini belirtti. Özcafer,  birkaç gün içinde geniş bir açıklamayla ne yapacaklarını duyuracaklarını vurguladı. Özcafer, “Sekiz arkadaş birlikteyiz, birlikte hareket etmeye de devam edeceğiz” demekle yetindi.

Coşar: Yasal engeli yok

Eski bakan ve ÖDP’nin o dönemki başkanı Salih Coşar konuyla ilgili Havadis’e açıklamalarda bulundu. Coşar,  ÖDP’nin şu anda faaliyette olmadığını ancak isminin değiştirilerek devam ettirilmesinin önünde yasal bir engel olmadığını kaydetti. Coşar, “Bu sekiz arkadaş sanırım internetten bakıp partinin kapanmadığını sandılar. ÖDP 2004 yılında yapılan bir hareketti.  O zaman İçişleri Bakanlığı’na bildirimi yapıldı ancak hiçbir faaliyeti olmadı.  Bana da bu fikirle geldiler, sordular ancak benim artık politikayla bir ilgim yok. Taraf veya destek olma da söz konusu değil.  Zaten artım politikayla da ilgim de kalmadı.  O dönem Ahmet Kaşif ve Ünal Üstel Bey birlikte bu partide yer aldı.  ÖDP’yi  isim değiştirilerek canlandırabilirler, yasal olarak bu  yapılabilir. Artık gerisi onların bileceği iş” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar