Döviz gerilemeye başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Köşe Yazarları

Döviz gerilemeye başladı

ABD Merkez Bankası (FED), tahvil (varlık) alımlarına devam etme kararı aldı. 2 gün süren toplantının ardından açıklama yapıldı. Beklenti tahvil alımlarının azaltılması yönündeydi. Bu karardan sonra faizlerde düşüş, Türk Lirası’nda bir değer kazanma yaşandı. Dolar kurunda son 2 haftada %7.5 düzeyinde gerileme görüldü. Altın ve Borsa yükselişe geçti. Dolar 1.93 seviyelerine kadar geriledi, daha sonra biraz çıktı.

FED, 2008’den beridir parasal genişleme programı çerçevesinde mortgage krizi (ipotekli kredi) sonucunda dibe vuran ABD finans sistemindeki sıkıntıların aşılması ve ekonomiye destek vermek için her ay 85 milyar dolarlık tahvil alımı gerçekleştiriyor. Mayıs ayında yapılan açıklamalarda, FED varlık alımlarını azaltabileceğini açıklamıştı. Bu tarihten sonra da oluşan endişe ile gelişmekte olan ülke paraları değer kaybetmeye başlamıştı.


FED’in, ABD’de ekonomik verilerin hala yeterli düzeyde iyileşme kaydetmediğini ve bundan dolayı tahvil alımlarını azaltmayacağını açıklaması, moralleri yükseltti.

Parasal genişlemenin (tahvil alımı) amacı ekonomiye sıcak para akıtmak ve işsizliği azaltmak. ABD finans piyasalarına aylık 85 milyar dolar girince, buradaki fonlar da, gelişmekte olan ülkelerin borsa, faiz ve tahvillerine yatırım yapıyorlar. Nitekim mayıs ayına kadar bu tür fonlardan Türkiye’ye önemli miktarda sıcak para giriyor, borsa ve tahvil alımları çıkışa geçiyordu. Döviz fiyatı ve faizler düşüyordu. Ülkede döviz bolluğu yaşanıyor ve cari açığı bu bol döviz kapatıyordu. Bu durum da, yatırımları ve talebi artırıyor ve ülke ekonomisi yüksek oranlarda büyüme trendine giriyordu.

Mayıs ayından sonra, ABD’de varlık alımlarının azaltılabileceği endişesine, Gezi Parkı olayları, Suriye krizi gibi siyasi riskler de eklenince, yabancı fonlar Türkiye’den ayrılmaya başlamış, daha da yükselebilir endişesi ile ülkede panik alımları başlayınca, Türkiye’de döviz fiyatında aşırı yükselmeler görülmüştü. TC Merkez Bankası da piyasaya döviz satarak ve faizleri az da olsa yükselterek dövizi düşürmeye çalışmıştı. Fakat çok da etkili olmamıştı. Suriye’den kaynaklanan riskin azalması, ülke içindeki olayların dinmesi ve son olarak de ABD Merkez Bankası’nın piyasaya moral veren açıklamaları Türkiye’de dövizin düşmeye başlamasını sağlamıştır. Finans piyasalarında pozitif gelişmeler yaşanmaktadır.
Aslında bir diğer önemli nokta da, Amerika’da piyasaya pompalanan sıcak paranın ne oranda Türkiye piyasalarına giriş yapacağıdır. Bu konunun üzerinde düşünülmesi gerekmektedir. Çünkü, piyasaların, bu sıcak paraya ihtiyacı devam ediyor.Bu yüzden, ülkede, yabancı sermayeyi endişelendirecek siyasi riskler olmamalıdır.
Son olarak şunu vurgulamak istiyorum. Türkiye ekonomisi dışsal faktörlerden aşırı etkilenmektedir. Borsa, bankalar ve tahvil piyasaları sıcak para (döviz) girişine ihtiyaç duymaktadır. Bu dışa bağımlılığın azalması gerekmektedir. Bunun için de Türkiye’nin üretimini, ihracatını, hizmet gelirlerini artırması yani döviz ihtiyacını önemli oranda karşılaması, cari işlemler açığını sürdürülebilir bir düzeye azaltması gerekmektedir. Bunları gerçekleştirdiği zaman, göreceksiniz ki, FED’in varlık alımlarını azaltıp, çoğaltması Türkiye ve dolayısıyla KKTC piyasalarını şimdiki gibi dalgalı bir şekilde etkileyemeyecektir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar