Dört ayrı suçtan yargılanacaklar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Haziran 9, 2023
KıbrısManşet

Dört ayrı suçtan yargılanacaklar

“Yasadışı Kürtaj “ davasının 6 sanığı bugün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edilecek ve davanın görüşülmesine başlanacak

Devrim DEMİR  

Girne’de Şubat ayında ortaya çıkan “Yasadışı kürtaj” skandalının ardından tutuklanan Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan aleyhindeki ilk duruşma bugün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlıyor.

6 kişinin yargılanacağı dava, Temmuz ayında Girne Kaza Mahkemesi’nde Ağır Ceza’ya havale edilmişti.


Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol’un sadece bu davada başkanlık edeceği, Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde  Yargıç Murat Soytaç ve Seren Bensen yer alıyor.

Diğer davaların ise Melek Esendağlı başkanlığında yine Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seren Bensen’den oluşan heyet tarafından görüşülecek.

İlk tanık dinlenecek

Davayla ilgili ilk oturum dün görüşüldü. İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulunurken, Mehmet Ali Tunçbilek’i Avukat Serhan Çınar, Verda Tunçbilek’i, Avukat Mustafa Şener, Ayşegül İşbilen ile Taner Okburan’ı Avukat Emre Kadri ve Avukat Ali Hidayet, Fahri Karagözlü’yü Avukat Güneş Menteş ve Rasiha Serdaroğlu’nu Avukat Tahir Seroydaş ve Avuktat Ömer Başay temsil etti.

Dava haftada 3 gün görüşülecek

“Yasadışı Kürtaj” meselesiyle ilgili olarak tutuklu bulunan sanıklar,  “Ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek”,“Çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak”, “çocuğun doğumunu gizleme” suçlarından oluşan 4 ayrı davadan yargılanacak.

Haftada 3 gün görüşülecek davanın dünkü ilk oturumunda Başkan Fatma Şenol, sanıkların itham edilmesi ve iddia makamının ilk tanığını dinletmesi için oturumu bugün saat 11.00’e tehir etti.

Başkan Şenol ayrıca bu davanın, Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmesine de karar verdi.

 

Polisin önlem alması bekleniyor

Kamuoyunun yakından ilgilediği bu davayı hassasiyetle izleyen basın mensupları, dün mahkeme çıkışında bazı sanık yakınlarının sözlü saldırısına uğradı.

Görüntü alınmaması için basını tehdit eden bazı sanık yakınlarıyla ilgili polisin bugün mahkeme bahçesinde önlem alması bekleniyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar