KıbrısManşet

Dorsede seyahatin bedeli bin 500 TLHafta sonu Girne Turizm Limanı’ndan KKTC’ye TIR dorsesinde gizlenmiş 10 göçmeni sokmaya çalışırken yakalanan Vural Beyaz ve Aykut Sağlam suçlarını itiraf etti

 
Devrim DEMİRGirne Turizm Limanı’ndan hafta sonu bir TIR’ın dorsesine gizlenmiş 10 sığınmacıyı KKTC’ye gizlice sokmak isterken gümrük memurlarına yakalanan Aykut Sağlam ve suç ortağı Vural Beyaz aleyhindeki soruşturma tamamlandı. Aleyhlerinde alınan 3’er günlük tutukluluk süresinde polise farklı ifadeler veren zanlılar, dün teminat talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların farklı statülerde olduğuna dikkati çekerek teminat ayrımına gidildiğine değindi.

Mesutoğlu, zanlı Vural Beyaz’ın davaları görüşülünceye kadar 45 günü geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Mesutoğlu, zanlı Aykut Sağlam’ın ise yurt dışına çıkışını yasaklayarak 10 bin TL nakdi, KKTC vatandaşı 1 kefilin imza edeceği 30 bin TL kefalet ve 50 bin TL şahsi kefalet senedi imza ederek serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkemenin teminat şartlarını yerine getiremeyen Aykut Sağlam’da 45 gün cezaevine gönderildi.

 

Amaçlarına ulaşamadılar

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Anıl Derindağ, zanlıların “KKTC’ye kanunsuz giriş” ve “Gizli ittifak” suçlarından tutuklandığını anımsattı.

Polis memuru Derindağ, 13 Temmuz tarihinde saat 09.00 raddelerinde Girne’de Turizm Limanında PE 467 plakalı TIR ve 2117 R dorse içerisinde 10 Suriyeli erkeğin gizlenmiş vaziyette, KKTC’ye izinsiz olarak giriş yapmaya çalıştıkları sırada gümrük memuru tarafından tespit edildiğini anlattı.

Derindağ, TIR şoförü Beyaz’ın verdiği ifadede borç batağında olduğu için şeytana uyduğu yönünde ifade verdiğini ve bu işten 15 bin TL alacakları yönünde ifade verdiğini kaydetti.

Zanlı Aykut Sağlam’ın ise 10 sığınmacıyı 500 TL karşılığında KKTC ‘de karşılayacağı yönünde Vural Beyaz ile anlaştığını kaydeden polis, zanlı Sağlam’ın vazgeçerek karşılamaya gitmediği yönünde ifade verdiğini belirtti.

 

Suç ortakları Türkiye’de

Soruşturmayı yürüten polis memuru Anıl Derindağ, 10 sığınmacının ifadelerinin tek tek alındığını zanlılar ile iş birliği yaptığı tespit edilen Ramazan Ezer isimli kişinin ise şuan Türkiye’de arandığını kaydetti.

Derindağ, soruşturmanın tamamlandığını belirterek zanlı Vural Beyaz’ın İstanbul’da yaşadığını, Aykut Sağlam’ın ise KKTC’de ailesi ile yaşadığını ifade ederek yargılanacakları güne kadar uygun bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Başa dön tuşu