Dordmunt teknolojisi Fener'e - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Spor

Dordmunt teknolojisi Fener’e

Dordmunt teknolojisi Fener'e

YENİ sezonun takımını kurmak için çalışmalarına şimdiden start veren Aykut Kocaman’ın transfer listesinin ilk sırasında oyunculardan önce bir makine var. Ancak bu öyle bir makine ki takımın performansını yukarıya çekmede kilit rol oynayacak. İlk olarak Alman ekibi Borussia Dortmund’un kullandığı bu teknoloji, oyuncunun topu hızlı kontrol etme, isabetli ve hızlı pas verebilme özelliklerini geliştirmede büyük yarar sağlıyor.

5 metre yüksekliğinde ve 14 metrekare dört köşeli bir teknoloji olan Footbonaut, makinenin karşısındaki oyuncuya art arda toplar gönderiyor. Alanın içindeki bir yuvarlakta bulunan oyuncuya 8 farklı noktadan aralıksız top gelirken, futbolcu da 1.4 metre yüksekliğindeki 72 bölgeden ışığın yandığı noktaya topu göndermeye çalışıyor. Doğru bölmeye topu kontrol edip gönderdikten sonra yeni top atılıyor. Makinelerden top atılmadan önce uyarı sesi gelirken, topun geliş hızı, iki topun atılma arasındaki süreye kadar kolaydan zora kadar birçok seviye ayarlaması yapılabiliyor.


DORTMUND’U UÇURDUDORTMUND ilk olarak 2010-11 sezonunda denediği bu sistemi geçen sezon profesyonel olarak kullanmaya başladığını resmen açıkladı. Alman temsilcisi 2010-11 ve 2011-12 sezonlarını Bundesliga şampiyonu olarak tamamlarken, bu yıl da zirve yarışında 2. sırada bulunuyor ve Şampiyonlar Ligi’nde de yoluna devam ediyor.

TAKIMDAKİ pas trafiğinin istediği seviyeye gelebilmesi için teknolojiden yararlanmak isteyen Aykut Kocaman toplam maliyeti 1 milyon Euro civarında olan bu sistemi yeni sezonda tesislerde görmek istiyor. Tecrübeli teknik adamın sezonun tamamlanmasının ardından yapılacak değerlendirmelerde “F.Bahçe’nin pas değil ama hızı konusunda eksikleri var” görüşüyle bu makinenin mutlaka alınması gerektiğini yönetime aktaracak. 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar