EkonomiManşet

Doları olanlar dikkat! O veriden sonra…Küresel risk iştahında azalma ve iç risklerin etkisiyle fiyatlar 3.56 seviyesinin üzerini görendolar/TL, enflasyon verisinin açıklanmasının ardından geriledi. Kur fiyatları, ilerleyen saatlerde 3.53 seviyesinin altını gördü.Euro, İtalyan Başbakanı Renzi’nin istifa edeceğini açıklamasının ardından ülkenin kırılgan bankalarının baskı altında kalacağı endişesiyle başlayan riskli varlıklardan kaçışa paralel olarak 20 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolarda küresel güçlü seyir, İtalya’da dün yapılan referandum ardından risk iştahında azalma ve TL’nin kendi iç riskleri nedeniyle baskının sürdüğü dolar/TL 3.56’yı aştı. Kur, sonrasında beklentinin altında gelen enflasyon verisi sonrası 3.53 seviyesinin altını gördü. Dolar/TL, saat 14.28 itibari ile bankalararası piyasada 3.5285 seviyesinden işlem gördü.
Dolar endeksi ise ABD’de faizlerin bu ay artırılacağı beklentisinden destek alıyor.Yurtiçinde ise son dönemdeki birçok gelişme yatırımcı algısını bozmuş durumda.

EKK TOPLANTISINDA KAPSAMLI AÇIKLAMA PERŞEMBE GÜNÜ

Başbakan Binali Yıldırım AKP Genel Merkezi önünde gazetecilerin soruları üzere yaptığı açıklamada, “EKK toplantısını yaptık; teknik çalışmaları arkadaşlarımız yürütüyor, kapsamlı açıklamayı Perşembe günü Rusya dönüşü yapmış olacağız” dedi.

Çankaya Köşkü’nde Cuma gecesi Yıldırım başkanlığında düzenlenen ve ilgili bakanlar ve üst düzey bürokratların katıldığı EKK toplantısı TL’deki sert değer kayıpları ardından piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

EURO SERT TEPKİ VERDİ

Euro, İtalyan Başbakanı Renzi’nin anayasa reform teklifinin referandumda reddedilmesinin ardından istifa edeceğini açıklaması sonrasında euro bölgesinde siyasi belirsizliğin artması sonucu dolar karşısında keskin değer kaybetti.

Euro yüzde 1.4 değer yitirerek 1.0505 dolara kadar geriledi. Geçen ay gördüğü ve önceki yıllarda birkaç defa geri döndüğü 1.5 yılın dip seviyesi 1.0518’in altını test ettikten sonra kayıplarını kısmen azalttı.

Uzmanlar 2015 Mart ayında gördüğü dip seviye olan 1.0457’nin altını görmesi halinde euronun 2003 başlarından bu yana en düşük düzeylere gerileyebileceğini ve 1 seviyesine inen bir trendin başlayabileceğini belirtiyorlar. Birçok yatırımcı euronun dolarla parite anlamına gelen 1 seviyesine inebileceğini bir ihtimal olarak görmeye başlarken, işlemciler şu anda 1.05 düzeyinde opsiyon kontratlarından kaynaklanan güçlü alımlar ile karşılaşıldığını belirtiyorlar.

AB KARŞITLARININ ELİ GÜÇLENDİ

İtalya’da yapılan referandumda, kritik anasaya değişiklikleri oylandı. En önemli maddesi, Senato’nun yetkilerinin azaltılması olan değişiklik paketinin referandumda reddedilmesi üzerine İtalya Başbakanı Renzi, daha önce söz verdiği gibi istifa kararı aldı. Yapılacak olası bir erken seçimde ise İtalya’nın Euro Bölgesi’nden ayrılmasını savunan popülist 5 Yıldız Hareketi’nin iktidara gelme ihtimali yüksek. 5 Yıldız Hareketi, iktidara geldiği takdirde, bu konuyu referanduma götüreceğini açıklamıştı.

Başa dön tuşu