Dolarda artış dönemi nereye kadar? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Kasım 29, 2022
Köşe Yazarları

Dolarda artış dönemi nereye kadar?

ABD altı yıldır gevşek para politikası ile sıfır faizli kredi politikası izledi. Piyasaya bol likidite sağladı amaç ABD ekonomisini 2008 krizinden sonra canlandırmak ve ekonominin toparlanmasını sağlamaktı.
ABD ekonomisi toparlanıyor. FED gevşek para politikası dönemini sona erdiriyor. FED geçen hafta yaptığı açıklamayla faiz artırımının gündeme geldiği mesajını verdi. ABD ekonomisinin geldiği bu aşama, piyasaya taze likidite verilmeyecek. Faiz artırma kararının ardından ABD Doları değer kazanmaya devam edecek. 2008 küresel kriz ortamında dolar faizleri tarihinin en düşük seviyelerini gördü. Yüzde sıfır faiz ABD ekonomisinde hiç olmamıştı.
ABD’de enflasyon hedefi yüzde iki. Enflasyon bu hedefe geldiği anda faizlerde artış olacak. ABD’de faizlerin artırılmasına veya düşürülmesine karar veren Federal Açık Piyasa Komitesi’dir. Komite üyeleri faiz artırımının 2015 yılının ilk çeyreğinde yapılabileceği yönünde görüş belirtiyorlar. Faizlerin çıkartılacağı en yüksek hedef ise yüzde 3,75.
Söylenenler doğrultusunda beklentiler gerçekleşirse 2017 yılı sonlarında dünyadaki tüm dolarlar ABD’ye geri dönmüş olacak. Bu süreç zarfında faizlerin yüksekliğinden ABD ekonomisinin tekrar gücüne ulaşmasından, dolar likiditesinin azalmış olacağından ve de dolara talep yaratılacağından dolayı dolar değerlenecek. Dolar hangi ekonomiden çekilip ABD’ye dönecekse o ülke para birimi dolara karşı değer yitirecek. Dolara karşı değer yitirecek olan ulusal para birimleri yanında dolarla fiyatlanan tüm malların fiyatları normalleşecek. ABD’de faiz artırımından sonra dolarda değerlenmenin devam edeceğini düşünüyorum. Bunun örneği 1995-2001yılları arası görülmüştü. O zaman Dolar yüzde kırk beşlere varan düzeyde değerlenmişti ta ki ABD ekonomisi krize girene kadar.
Bu aşamada akla gelen soru şu… Dolar nereye kadar değerlenir?
-Dolar şu anda %10 değerlendi. Bu yol uzun bir yol ve ABD ekonomisi gücünü yakalar ve korumaya devam ederse geçmişteki örnekler gibi yüksek oranlarda değerlenemeye devam eder.
-1995-2001 dönemi Dolar, Euro, Sterlin, İsviçre Frangı gibi paralar karşısında %50’yi geçen bir oranda değerlenmiş ve bu değer altı yıl devam etmişti.
-1985 yılında da Dolar yüksek nispetlerde çıkış yapmıştı.
Yani doların yıllar itibarıyla iniş ve çıkışlarına baktığımızda önümüzdeki yıllarda %50’lere varabilecek bir değer kazanması söz konusu olabilir. Bunun koşulu faizlerin düşürülmemesi yani dolara yatırım yapanın getirisinin düşmemesi. Uzun bir sürece giriyoruz önümüzdeki yıl ve sonrasında döviz kuru hareketlerini daha çok konuşacağız daha çok yazacağız gibi geliyor. Enflasyonu yüksek olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında daha fazla değer kaybedecek. Bizde bunlardan birisiyiz. Dolar’ın yıldızı yeniden parlıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar