Ekonomi

Dolar ve Euro güne nasıl başladı?Dolar kuru en son ne kadar oldu? Dün 4,23 seviyesinin altına gerileyen dolar/TL yeni günde 4,23-4,24 bandında seyrediyor. Euro/TL ise 5,0540’tan işlem görüyor. Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.
Dün güne 4,30 seviyesinin altında başlayan dolar/TL, küresel iyimserliğin yanısıra toplantı haberinin piyasada TL’deki baskıyı hafifletecek adımlar atılabileceği beklentisini güçlendirmesiyle 4,23 seviyesinin altına geriledi.Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 4,2430 seviyesinde dengelendi.

Diğer taraftan ABD’de açıklanan beklentilerin altındaki TÜFE verisi kurum 4,23 seviyesinin de altına gerilemesine neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen ekonomi zirvesi sonrasında dün ekonomi bürokratları toplantısı yapılacağı haberi de TL’de toparlanmayı destekledi.

Bu sabah ise uluslararası piyasalarda ilk işlemlerde dolar/TL 4,23-4,24 seviyelerinde hareket ederken, Euro/TL ise 5,0540’tan işlem görüyor.

Uzmanlar, ABD’de enflasyon başta olmak üzere açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması ile ABD Merkez Bankası’na yönelik faiz artırım beklentilerinin azaldığını, bunun da dolar talebini azalttığını belirtiyor.

ABD ile Kuzey Kore arasında gelişen ilişkilerin jeopolitik riskleri düşürdüğünü ancak, ABD-İran gerilimi ile ilgili gelişmelerin piyasalardaki iyimserliği  sınırladığını ifade eden uzmanlar, dolar/TL’de 4,2350’nin altında kalıcılık sağlanması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini, 4,2750’nin ise kısa vadede direnç konumuna gelebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu