Doktor yok! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Doktor yok!

Doktor yok!

DOKTORLAR VİZİTEYE ÇIKAMIYOR… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaklaşık bir aydır bir zorunlu hizmetli, iki kadrolu ve bir de 3 gün Girne’de 2 gün Lefkoşa’da görev yapan 4 doktor çalışıyor. 35 yataklı serviste, doktorların sayı yetersizliği nedeniyle, politinik yapmaktan viziteye bile çıkma fırsatı olmuyor

HASTA YAKINLARI ŞİKAYETÇİ… Havadis’e konuşan hasta yakınları bir yandan görevli doktor, hemşire ve personellerden memnuniyetlerini dile getirirken diğer yandan doktor sayısının yetersiz olması nedeniyle dert yandı. Hasta yakınları ilgi mercilere bu soruna çözüm bulmaları için çağrı yaptı


“EN AZ 6 DOKTOR ŞART”… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Nöroloji Servisi Bölüm Şefi, servise en az 6 doktor gerektiğini söyledi. Başhekim ve bölüm şefi, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda girişim başlattığını ancak hala sorunun çözülmediğini kaydetti

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nöroloji Servis’inde doktor sayısının yetersiz olması nedeniyle hem doktorlar hem de hastalar perişan oldu.
35 yataklı serviste, mecburi hizmet veren 3 doktorun görev süresinin dolmasının ardından, serviste yaklaşık bir aydır sadece 3 doktor görev yapıyor.
Soruna bir nebze olsun çözüm olması adına ise Girne Akçiçek Hastanesi’nde görevli bir nöroloji uzmanı 3 gün Girne Akçiçek Hastanesi’nde 2 gün de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevlendirildi.

Doktorlar viziteye çıkamıyor
Hastanenin nöroloji servisindeki doktor sayısının yetersiz olması nedeniyle görevli doktorlar vizite denilen içerde yatan hastaları kontrol etmek için bile fırsat bulamıyor.
Servisteki doktor azlığı sorununu hastalara yansıtmamak için özveri ile çalışan doktorlar, tüm hastalara yetişmekte büyük güçlük yaşıyor.

Hasta yakınları şikayetçi
Görevli doktorlardan, hemşirelerden ve diğer sağlık personelinden memnuniyetini dile getiren hasta yakınları ise doktor sayısının yetersiz olmasından şikayetçi. Hasta yakınları nöroloji servisinin sağlıktaki önemine vurgu yaparak, “Nüfus artıyor. Ancak hastanedeki doktor sayısı azalıyor” dedi.

Siber: Acil iki doktora ihtiyaç var
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber, nöroloji servisinde yaklaşık bir aydır doktor azlığından kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını doğruladı. Serviste acil iki doktora ihtiyaç olduğuna işaret eden Siber şu ifadeleri kullandı:
“Mecburi hizmet veren doktorların süresi doldu. Süre bitince bakanlık sözleşmeleri yenileyemedi. Nöroloji servisinde şu anda dört doktor görev yapmaktadır ve iki doktora daha acil ihtiyaç vardır. Sağlık Bakanlığı bu konuda girişim başlattı. Ancak sorun Sağlık Bakanlığı’ndan değil Maliye Bakanlığı’ndan kaynaklanan bir sorundur. Sorunun en kısa sürede çözülmesini bekliyoruz.”

Akalın: Doktor sayısı yetersiz
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi Bölüm Şefi Turgay Akalın, 3 doktorun sözleşmelerindeki görev süresini dolmasının ardından, serviste 3 doktor kaldığını belirtti. Nöbetlerin dönmesi için Girne’de görev yapan bir doktorunda 3 gün Girne’de 2 gün Lefkoşa’da görevlendirildiğine dikkat çeken Akalın, “Hastanemizin nöroloji servisinde en az 6 doktora ihtiyaç vardır” dedi. Akalın şu şekilde konuştu:
“3 doktorumuzun sözleşme süreleri bittiği için görevleri sonlandırıldı. Ancak yerlerine başka biri alınmadı. Şu anda servisimizde 3 doktorumuz var. Bunlardan bir tanesi zorunlu hizmetli olarak görev yapıyor. İki doktorumuz ise kadroludur. Nöbetlerin dönmesi için Girne Hastanesi’nde görevli olan bir uzaman arkadaşımızı serviste görevlendiriyoruz. Nöroloji servisi 24 saat hizmet veren ve 35 yataklı bir servistir. Mevcut hizmeti devam ettirmek için serviste 6 doktora ihtiyaç vardır. Bu konu bakanlığa bildirilmiştir. Gerek sendika olarak gerekse bölüm şefi olarak bakanlığa ilettim. Ancak sıkıntı hala çözülmedi. Sağlık Bakanlığı bu konuda girişimlerde bulunuyor ve çözmeye çalışıyor.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar