Köşe Yazarları

Doğan’ın zirve inadı sürüyor


K-PET Süper Ligi’nin 22.haftasında; lig sıralamasını 46 puanla lider olarak tamamlayan Yenicami’nin arkasından 41 puanla 2. konumda gelen GAÜ Çetinkaya’yı, 40 puanla 3. pozisyonda takip eden Doğan Türk Birliği ile 21 puanla Play-Out potasının 14.sırasındaki Yalova arasında dün Alsancak’ta oynanan; Doğan için, “Zirve yarışında ben de varım diyebilmek”, Yalova için ise, “Play-Out kabusundan kurtulabilmek”, adına büyük önem taşıyan karşılaşmada “Gülen” taraf, Okafor’un attığı penaltı golüyle Yalova’yı 1-0 yenen Doğan oldu.

Mutlak kazanmak zorunda olan her iki takım da karşılaşmaya beklenenin altında düşük bir tempoda başladı. Rahemm ve Ahmet Coşkun ile bölgeler arasındaki irtibatı kurmaya çalışan Doğan, Aydın ve Pamboe’nin kanat bindirmeleri ile de, Okafor ve Selim’e gol pozisyonu yaratmaya çalıştı.

Buna mukabil, “Tedbirli” bir şekilde oyuna giren Yalova’nın ise ilk hedefi “Kontrollü oyun ve savunma” olunca “Hücum” son seçenek haline geldi ve bu arada gol ise ilk devre boyunca yalnızları oynayan Mithat’ın becerisine kaldı.

Diğer taraftan, gerek Doğan ve gerekse de Yalova’nın ikinci bölge oyuncularının rakip ceza alanında çoğalamaması ve olumlu final pasları üretememesi, takımların ilk devre boyunca gol pozisyonuna girmesini, dolayısı ile de skor üretmesini önledi. Hal böyle olunca da gol, organize ataklardan ziyade, duran top kullanma becerisinin yanı sıra, karambol pozisyonlardan beklenir hale geldi. Nitekim gerek “Kalite” ve gerekse “Teknik” bakımdan izleyenlere fazla bir şey vermeyen karşılaşmanın ilk devresinde takımlar, 30.dakikada Aydın ve 33.dakikada Batshi’nin ayağından, golle sonuçlanmayan birer pozisyon bulabildiler. Ve bu nedenle de karşılaşmanın ilk devresi 0-0 berabere tamamlandı.

İlk devrede; başta Mithat olmak üzere, zaman zaman da olsa Cemal, Uche, Batshi, Mithat ve Edis ile rakip ceza alanında pozisyon arayışı içerisine giren Yalova, ikinci devreye oyunu kendi alanında kabul eder bir formatta başladı. Ancak bu durum, ilk devrede iyi bir futbol sergileyemeyen Doğan’ın oyunu rakip alana yıkmasına ve bu arada oyuncuların müsabakayı kazanma arzularının da artmasına neden oldu. Sakatlanan Mithat’ın da oyundan çıkması ile rakip alanda iyice park eden Doğan, sağlı sollu ataklarla ceza alanı içerisinde gol arayışına girdi. Ve adeta geliyorum diyen gol organize ataklardan değil, Edis’in ceza alanı içerisinde topa elle müdahalesi sonucunda kazandıkları penaltıyı 70. dakikada gole çeviren Okafor’un ayağından geldi. Gol sonrasında Yalova’nın yeniden oyuna denklik sağlama gayretleri, atı alan Üsküdar’ı geçtiği için bir işe yaramadı. Zira Doğan coşmuştu bir kere.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı