SporSürmanşet

Doğan: Sporcuya bir hedef konmalıSporcular Yazı Dizisi 38’in konuğu genç hentbolculardan Yaren Doğan oluyor

Havadis Spor Servisi’nin Aralık ayından beridir devam ettirdiği Sporcular Yazı Dizisi’nde 38’inci konuğumuz genç bir sporcu oluyor. Sporu spor yapanların konuşması ve değerlendirmesi amacı ile başlattığımız yazı dizimizde tüm sporculara 5 soru yöneltiyoruz ve bugün sorularımıza yanıt veren hentbol U18 kızlar ligi takımlarından Şahlanspor’un kaptanı Yaren Doğan oluyor. İşte genç hentbolcunun sorularımıza verdiği cevaplar:
1-Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

 Pandemi döneminde çoğu spor dalına ara verilmişti. Daha sonra hentbol müsabakalarına devam edilmesi bizim açımızdan iyi sonuçlandı. Devletin desteğiyle birlikte sporun yeniden başlaması bizlerin bu dönemi atlatmasında yardımcı oldu.

2-Bağlı olduğun federasyonun covid-19 döneminde yaptığı veya yapmadığı çalışmaları için ne düşünüyorsun?

 

Hentbol Federasyonu sağlığa çok önem verdi. Her turnuva maçı öncesi PCR testini yaptırmayı takımlara şart koştu. Bu sayede tüm sporcuların ve ailelerinin bir sağlık sorunu yaşamadan bizlerin de spordan kopmadan devam etmemiz sağlandı.

3-Federasyonun lig/kupa/turnuva vb.organizasyonları olmuşsa nasıl buldun? Önerin veya eleştirin ne olur?

 

Sporcunun sadece güce bağlı fiziksel antrenmanın yanı sıra, mental anlamda da antrenman yapması, bir bütün olarak çalışması, motivasyon ve dikkatini arttıracaktır. Hentbolun daha iyi şartlara gelmesi için sporcuya bir hedef konulmalı. Yani Türkiye ve Avrupa’da daha çok turnuvalara katılmalı. Bu sayede adadaki hentbol tanınmış olur ve sporcularda kendini geliştirmek için bir şans bulur.

4-Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

 

Spora ayırılan bütçe ve fırsatlar çoğaltılmalı. Sadece hentbol için değil tüm spor branşlarındaki durum iyileştirilmeli. Uluslararası tanınma olmaması çok büyük etken. Bu yüzden birçok şeyden adadaki spor faydalanamıyor. Bu durum da ekonomik olarak spordan profesyonel gelir sağlamayı engelliyor.

5-Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl bulun?

Devletin spor idarecilerine nasıl bir mesaj vermek istersin?

 

Öncelikle bu süreçte maçları devam eden nadir branşlardandık ve bu olanak sağlandığı için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Adada spora ve sporcuya hem maddi hem manevi daha çok destek verilmeli. Bunun yanı sıra sporcu ve antrenörlere spora devamlılığı, motivasyon ve bir emek karşılığı olarak maddi gelir sağlanmalı. Burs imkanı sadece ada içerisinde değil, sporcuların kendini göstermeleri açısından Türkiye’den de burs imkanı sağlanmalı. Bunun için gerekli alt yapı hazırlanmalı. Sporcular bu şekilde yüreklendirilerek başarı ve motivasyon artırılmalı.

Başa dön tuşu