Doğan, bir puanı aslanın midesinden aldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Köşe Yazarları

Doğan, bir puanı aslanın midesinden aldı

Her iki takımdan Doğan’ın “play-out”, Çetinkaya’nın da “şampiyonluk” hesapları yaptığı ve bu nedenle de sezon sonuna yaklaştıkça “gerekli-gereksiz” ortaya yayılan “pis kokudan” uzak bir ortamda oynanan karşılaşmada taraflar golsüzlüğü bozacak golü atamadılar ve neticede puanları paylaştılar.

Çetinkaya, oyuna mutlak galibiyet düşüncesi ile ve de tempolu başladı. Ortadan Batshi ve sağ kanattan da Musa’nın desteğindeki üçüncü bölgeyi Sherman ve Esin ile kullandı. Bu arada ikinci bölge koordinatörlüğünü genelde Erdinç ve sürpriz sanatçı olarak da Serhan üstlendi. Bu süreç içerisinde “ayağa paslarla” oyuna hakim görüntüsü veren ve baskılı oynayan Çetinkaya, ceza alanı civarında “çoğalan” ikinci bölge ile üçüncü bölge oyuncuları arasındaki koordinasyon bozukluğunun sebebiyet verdiği “final paslarındaki” isabetsizlik, pozisyon üretmelerine ve gol bulmalarına engel teşkil etti. Ve duran top organizasyonlarında, “kulelerin” kafa şutlarından medet umar oldu. Ayrıca, Doğan birinci bölge oyuncularının yaptıkları adam adama markajda, Sherman ve Esin’in sağa-sola deplase oluşları ile boş kalan “göbeğe” oyuncu sokamayışları, pozisyon bulamayışlarının bir diğer önemli sebepleri idi. Ve Çetinkaya ilk devrede, “yok” denecek kadar az pozisyon buldu. Olanlar da “organizeden” değil, “karamboldan.”
Can derdine düşmüş Doğan Türk Birliği de, mutlak puan almak düşüncesi ile rakibi gibi oyuna süratli başladı. Birinci bölgede görevli Ahmet Sönmez’e, Esin’i. Çağan’a Sherman’ı. Ve ikinci bölge oyuncusu Zuma’ya da, Batshi’yi pasifize etmek görevi verildi. Bu arada orta sahayı kalabalık tutup, Aydın, Salih, A.Saygı ve Özenç ile de, Baroung ve Kenan’dan oluşan üçüncü bölgeye hem kontra toplarla, hem de ceza alanı civarında çabuk çoğalıp organize paslarla pozisyon yaratmaya çalıştı. Ancak rakipleri gibi, final paslarındaki isabetsizlik, Doğan’ın da pozisyon ve dolayısı ile gol bulmasına engel oldu. Ve sonuçta futbol adına önemli bir şey olmayan ilk devre, pozisyonsuz ve golsüz 0-0 berabere bitti.
İkinci devrede, Zuma’nın ikinci sarı karttan oyundan çıkartılması ile Doğan’ın 10 kişi kalması, oyunun seyrini değiştirdi. Bu süreç içerisinde Çetinkaya Erdinç’in çıkartıp, aynı görevi üstlenecek Uğur’u aldı. Bence başarılı Musa’yı çıkartıp, Ertan’ı oyuna dahil etti ve bu arada daha “ofansif” olmak için Sherman, Batshi ve Esin ile rakip kaleye yüklenmeye başladı. Buna mukabil 10 kişi kalan Doğan, skoru ve dolayısı ile puanı korumak içgüdüsü ile oyunu sahasında kabul etti ve “müthiş” bir direnç göstererek, kontra ataklarla dengeyi bozmak istedi. Buna mukabil Çetinkaya, oyuna hakim gözükmesine rağmen, ikinci bölge oyuncularının rakip ceza alanında çoğalamaması VE pozisyon hazırlayamaması nedeniyle, ilk devredeki gibi duran toplardan ve karambol pozisyonlardan gol arayışına girdi. Ancak ne pozisyon, ne de gol bulabildi. Sonuçta, “beklenen” performansı ve dolayısı ile oyunu sergileyemeyen Çetinkaya, fevkalade “mücadele” örneği gösteren ve bir puanı hak eden Doğan Türk Birliği’nin “direncini” kıramadı ve çok “önemli” iki, puanı Girne’de bıraktı.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar