Köşe Yazarları

Din dersi olmayan ülkelerin durumu!


Kalite sıralamasında Dünya’daki ilk 10 içersindeki üniversitelerden 8 tanesi Amerika Birleşik Devletleri’nden diğer 2 tanesi Birleşik Krallık’tan (BK). İlk üç üniversitenin ikisi ABD’den bir tanesi BK’tan, sırasıyla; Harvard, Stanford ve Cambridge (BK)*. Kalite sıralamasındaki ilk 500 üniversitede 137 üniversite ile ABD lider, onu BK izlemiş 37 üniversite; onu izleyense toplam 19 üniversite ile Fransa olmuş. Japonya ise toplam 15 üniversitesi ile ilk 500’de yerini aldı*. Din dersinin zorunlu olsuğu Tunus ve Ürdün sıralamaya giren üniversite yok! TC’den de yalnızca bir üniversite var*.

ABD  teorileri ve buluşları ile yetiştirdiği dünyaca ünlü biliminsanları ile de en üstlerde yer almakta. Listesinde kimler var; Albert Einstein, Alexander Graham Bell, Thomas Edison, Barbara McClintoc, Thomas Jefferson, Hugh David Politzer, Roger D. Kornberg, Hovard Gardner ve daha niceleri. Aralarında ilginç bir isim daha var Aziz Sancar da yer almakta.

Fransa da aynı şekilde yetiştiridiği dünyaca ünlü biliminsanları ile üst sıralarda, listeden bazı isimler; Louis Pasteur, Marie Curie, Blaise Pascal, Rene Descartes, Auguste Comte, Emile Durkheim, Jean-Babtiste Lamarck, Claude Bernard, Pierre Curie vs.

Japonya günümüz bilimsel gelişmelerine damga vuran çok değerli biliminsanları ile tanınmakta; Yoshinori Ohsumi (Hücrelerin kendi kendini sindirmesi olarak bilinen otofaji alanındaki çalışmaları sayesinde 2016 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldü*); Shinya Yamanaka (Tanındığı alan; İndüklenmiş pluripotent kök hücre. Osaka Bilim Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli ödüllerinden Lasker ödülü ve son olarak 2012 yılı Nobel Fizyoloji veya Tıp ödülü en önemlileri arasında bulunmaktadır**); Isamu Akasaki (yarı iletken teknoloji alanında uzmanlaşmış Japon bilim adamı ve Nobel Ödülü sahibi); Takaaki Kajita (Japon fizikçi, 2015’te Arthur B. McDonald ile birlikte Nobel Ödülünü kazandı); Shinichiro Tomonaga (Japon fizikçi. Kuantum elektrodinamiği konusundaki aydınlatıcı çalışmaları ve geliştirmeleri nedeniyle 1965 yılında Richard Feynman ve Julian Schwinger ile birlikte Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür); Leo Esaki (Japon fizikçi. 1973’te Nobel Fizik ödülünün sahibi oldu).

Birleşik Krallık’ın ünlü biliminsanları; Stephen Hawking, Charles Darwin, Isaac Newton, Alan Turing, Joseph John Thomson (Nobel Fizik Ödülü), Stephen Gray, George Paget Thomson (Nobel Ödüllü) Charles Babbage vs.

Şimdi bu ülkelerdeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersine bir göz atalım***. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Japonya’da resmi DKAB dersi YOK. ABD’de resmi okullarda din dersi yok, din eğitimi özel okullarda verilebiliyor.

Fransa’da 6-10 sınıflarda tüm dinler ayrıntılı olarak tanıtılıyor. İlkokullarda resmi DKAB dersi yok. Din dersini almak istemeyen öğrenciler, ahlak dersine giriyor.

Japonya’da ilk ve orta dereceli okullarda din öğretimi yok. Haftada 2 saat ahlak dersi var. Özel okullarda seçmeli din dersi verilebilir. Birleşik Krallık ise din dersinin seçmeli olduğu ülkelerden.

Bilim üretmek ve kalite sıralamasında dünyanın sayılı üniversitelerinin arasına girmenin yolu bilimden geçer, din dersi ile ilgili bir olgu değildir. Din konusu bireysel bir tercihtir. Kul ile Tanrı arasındadır. Kimsenin onlar arasına girmesine de gerek yoktur.

Özetle bilimsel, çağdaş ve laik eğitimin olduğu ülkelerden ‘biliminsanları’nın çıkması tesadüf değildir. Onların varolduğu üniversitelerin de kalite sıralamasında hem sayıca çok olması hem de sıralamada üst yerleri almaları da bilime verilen önemdir.

Buralarda da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olmaya devam edecekmiş. Hade bakalım ‘hayırlı uğurlu olsun’. Bekle bizi bilim dünyası geliyoruz! Umarım buralardan da dünyaca tanınan biliminsanları ve ilk 500 üniversite arasına giren üniversitelerin çıkmasına, zorunlu ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersi yardımcı olur!..

*https://www.timeshighereducation.com/student/news/shanghairanking-academic-ranking-world-universities-2017-results-announced

**http://www.bilim.org/cagimizi-etkileyen-adam-shinya-yamanaka/

*** https://www.mehmetzekiaydin.com/2001-4.pdf

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı