Sağlık

Dikkat, kalp yetmezliği bu belirtilerle ortaya çıkıyor!Kesik kesik nefes alıyorsanız, ayaklarınızda şişme, merdiven çıkarken nefes darlığı varsa nedeni kalp yetmezliği olabilir.
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sağlam, kalp yetmezliği hastalığının sol kalpte görüldüğünde durumun akciğerlere, sağ kalpte ise karaciğere ve vücudun boyun, bacak gibi diğer bölgelerine de yansıyabileceğini belirtti.Ani ölüm sebebi olabiliyor

Sağlam, kalp yetmezliğinin, saat başı kalp kasının zayıflaması olarak bilindiğini fakat ritim bozukluğuna bağlı kalbin olağandan hızlı çalışması gibi durumlarda da görülebildiğini söyledi:

”Yaşam kalitesini azaltan kalp yetmezliği, kalbin vücudun dokularının ihtiyaçlarını gidermeye yetecek düzeyde kanı pompalayamaması ya da zorla sağlaması durumudur. Hasta daha önce kolay bir şekilde yürüdüğü yolu bir süre sonra zorla yürümeye başlaması, merdiven veya rampa çıkarken nefes darlığı yaşaması, düz yastıkta yatamaması, daha ileri durumlarda sağ kalp yetmezliği de başladıysa bacaklarda ve bel bölgesinde şişme meydana gelmesi kalp yetmezliği belirtilerini göstermektedir.”

“Yüksek tansiyonunuzu kontrol altına alın”

Kalp yetmezliğinin altında yatan en önemli ve riskli durumların kalp damar tıkanıklığı, kalp kapakçık hastalıkları, yüksek tansiyon ve kalp krizleri olduğunu söyleyen Sağlam, şöyle konuştu:

“Kalp krizine bağlı ölü doku meydana gelmişse kalp yetmezliği geriye dönebilen bir durum değildir. Fakat damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi oluşturmayacak düzeyde darlıklar varsa bu darlıklar açılarak kalp yetmezliği tedavi edilebilmektedir. Devamlı kalbin hızlı çalışması ritim bozukluğu yaratarak kalp yetmezliğine sebep olabilirken, hız kontrolü sağlandığında yine hastalık tedavi edilebilmektedir. Hastanın fizik muayene ve şikayetlerine göre tanı konulabilmektedir. Kalp yetmezliği tanısı hastanın hiçbir şikayeti olmadan da check-up ile yapılan tetkiklerle de ortaya çıkabilmektedir. Tanı yöntemlerinde akciğer filmi, elektrokardiyografi (EKG) ve en birinci olarak görülen kalp ultrasonunda (ekokardiyografi) kalbin kasılma gücü ölçülerek, kasılma zayıfsa kalp yetmezliği tanısı konulabilmektedir. Ekokardiyografi ile kalp kasının gücü ve fonksiyonları ayrıntılı olarak incelenebilmektedir.”

“Erken tanı ile iyileşme oranı artıyor”

Hastalığın erken tanı ile iyileşebileceğine vurgu yapan Prof. Dr. Mustafa Sağlam, tedavi sonrası dikkat edilecek noktaları şöyle aktardı:

“Tuzlu zeytin, turşu peynir gibi gıdaların tüketilmesi, tansiyonda yükselmeye ve kalbin ön iş yükünde artmaya bağlı olarak kalp yetmezliğini yeniden meydana getirebilmektedir. Sigara ve alkol kullanımının kesinlikle bırakılmalı, aşırı kilo varsa dengeli beslenme ile kilo verilmeli ve sıvı alımı vücuttaki ödemden dolayı kısıtlanmalıdır. Hastalara hafif tempoda, yorulmayacak şekilde egzersiz yapması da önerilmektedir.”

 

Başa dön tuşu