Dijital Ayak İzi: Neden Önemli? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Bilim ve Teknoloji

Dijital Ayak İzi: Neden Önemli?

Dijital Ayak İzi

2024 yılı ile birlikte artık hayatımızın her alanında sosyal medya ve online işlemler bulunuyor. Yaptığımız alışverişler, fatura ödemeleri, Instagram, Twitter kısacası aklınıza gelebilecek her web site sayesinde dijital izimizi bırakıyoruz. Hatta 7 Slots giriş ile birlikte eğlenmek için kayıt olduğumuz casinolarda bile dijital ayak izimiz bulunuyor.

Peki elektronik ayak izi tam olarak ne anlama geliyor? Daha da önemlisi dijital iz bırakmak kullanıcı olarak bize ne gibi dezavantajlar sağlar? Yazımızda tüm bu sorulara tek tek cevap vereceğiz. Eğer dijital ayak iziniz konusunda endişeleriniz varsa size yardımcı olabilmeyi umuyoruz.


Dijital Ayak İzi Nedir?

İnternet ortamına her giriş yaptığımızda aslında gölge olarak bir takım veriler de bırakmış oluruz. Aylar ve hatta yıllar sonrasında geriye dönüp baktığımızda ise elektronik ayak izinizin oldukça büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşım yapmak, Instagram’da hikaye paylaşmak veya haber bültenlerine abone olmak veri izi geçmişinizi zamanla büyütecektir.

 

Hatta bazen internette iz bıraktığınızı fark bile edemeyebilirsiniz. Çünkü bazı web siteleri çerezler aracılığı ile etkinliğinizi arka planda takip edebilir. Üstelik tüm bu süreçte verileriniz toplanacaktır. Toplanılan bu veriler üçüncü taraf kişilere satılabilir veya onlarla paylaşılabilir. Çok daha kötüsü verinizi paylaştığınız kuruluş hacklenirse tüm verileriniz internete açık şekilde sızabilecek olmasıdır.

Dijital Ayak İzi Bıraktığımı Nasıl Anlarım?

Elektronik ayak izi sanal dünyada gerçek kimliğinizi korumak ve anonim kalmaya devam etmek için oldukça önemlidir. Aynı zamanda online olarak dolandırıcılık mağduru olmamanız için de elektronik ayak izinizin nasıl oluştuğunu bilmeniz gerekiyor. İşte elektronik izinizi oluşturan bazı önemli örnekler:

Sosyal Medya Kullanımı

Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada neredeyse Facebook, Twitter (X) veya Instagram gibi sosyal medyalarda hesabı olmayan kişi yok diyebiliriz. Bu da haliyle herkesin gerçek kimlikleri ve fotoğraflarıyla online olması anlamına gelmektedir. Aşağıdaki listede sosyal medya ile nasıl dijital iz bıraktığınızı görebilirsiniz.

 

 • Akıllı telefonlardan, tabletten veya masaüstü bilgisayardan sosyal medya hesaplarına giriş yapmak.
 • Yakın çevreniz ve diğer tüm arkadaşlarınızla etkileşime geçmek.
 • Tüm tanıyıp tanımadığınız arkadaşlarınızla fotoğraflarınızı ve kişisel verilerinizi paylaşmak.
 • Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak diğer web sitelere üye olmak veya oturum açmak.

Online Alışveriş Sitelerini Kullanmak

Günümüzde tüm ihtiyaçlarımız için online alışveriş sitelerini kullanıyoruz. Peki alışveriş yaparken bile nasıl dijital iz bıraktığınızı biliyor musunuz? Gelin bir bakalım.

 

 • E-ticaret web sitelerini kullanarak yaptığınız alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizi kullanmak.
 • İndirim kuponları için bültenlere abone olmak veya oralarda kişisel bilgilerinizi içeren hesaplar oluşturmak.
 • Alışveriş uygulamalarını cep telefonlarınıza indirmek.

Haber Siteleri ve Bloglara Abone Olmak

Bazen ekonomik, teknolojik ve gündelik haberlerden abone olmak için çeşitli bloglara ve haber bültenlerine abone olabilirsiniz. Maalesef bu durumda elektronik bir ayak izi bırakmanıza sebep olmaktadır.

 

 • Haber kaynaklarına kişisel e-posta adresiniz ile abone olmak.
 • Mobil cihazlarda haber uygulamalarını indirmek ve makaleleri görüntülemek
 • İncelediğiniz yazıları kişisel sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak etkileşimi arttırmak.

 

Gördüğünüz gibi internette gündelik olarak yaptığımız neredeyse her şey dijital ayak izi bırakmamızı sağlıyor.

Dijital Ayak İzlerinin Önemi

Bir üst başlıkta hangi durumların elektronik iz bırakmanızı sağladığından bahsetmiştik. Şimdi ise, kurumların veya kişilerin bıraktığınız bu izleri nasıl kullandığından kısaca bahsedeceğiz.

 

 • Reklamlar: Bazen bir topluluk uygulamasında bazen de arkadaşınızla normal olarak sesli konuşurken bir üründen bahsetmiş olabilirsiniz. Ardından birkaç saat sonra internette gezinirken konuştuğunuz bu ürünün karşınıza çıktığını görebilirsiniz. Aslında bu durum kurumların reklam anlaşmaları karşılığında verilerinizi kullandığı anlamına gelmektedir.
 • Kimlik Bilgileriniz: Başta E-ticaret siteleri olmak üzere bazı web sitelere direkt olarak kimlik bilgilerimiz ile üye olmak zorunda kalabiliyoruz. Özellikle bu tarz sitelere kayıt olurken verdiğiniz tüm izinlere dikkat etmekte fayda var. Aksi halde sitenin hacklenmesi durumunda tüm bilgileriniz 3. şahısların eline geçebilir.
 • Fotoğraflarınız ve Videolarınız: Sosyal medyada çoğu kişi anlık olarak ne yaptığını adım adım paylaşıyor. Ancak bu tarz durumlarda yine 3. şahıs kişiler bu medyaları kullanarak anonim hesaplar açabiliyorlar. Açılan bu hesaplardan sahte paylaşımların yapılması da şahsımızı maalesef zan altında bırakabilmektedir.

Dijital Ayak İzini Azaltmak İçin Yöntemler

Dijital ayak izi bırakmak maalesef ki istenmeyen sonuçlara sebep olabiliyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde de bu tarz durumların yaşandığı hack skandalları ortaya çıkmıştı. Peki bir birey olarak ne gibi önlemler alabiliriz gelin bu sorunun cevabını hep birlikte arayalım.

 

 • Öncelikle kişisel e-posta adresimizi düzenli olarak temizlemeye dikkat etmeliyiz. Bu sayede herhangi bir veri sızmasında önemli bilgilerin ortaya saçılmasını engellemiş oluruz.
 • Veri izleriniz için Google’da arama yaparak kişisel bilgileriniz nerede açık açık yayınlandığını tespit edin. Ardından bu tarz siteleri uyararak ayak izlerinizi yok etmeye çalışın.
 • Sosyal medyalarda kimliğinizi belli eden paylaşımlar yapmaktan ya kaçının ya da bu durumu azaltmaya çalışın.
 • Yine sosyal medya hesaplarınızın gizlilik ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Sizi kimlerin arayarak bulabileceğini, telefon numaranızı veya diğer kişisel bilgilerinizin arama motorlarında görünüp görünmeyeceğini belirleyebilrisiniz.
 • Güvenilir olduğundan emin olmadığınız hiçbir siteyi kullanmayın veya üye olmayın.
 • Mümkün olduğunca güçlü şifreler kullanmaya özen gösterin. Parolalarınızı iOS’ta olduğu gibi parola yöneticilerinde saklayın.
 • Akıllı telefonlarınızı, tabletlerinizi ve bilgisayarlarınızı sürekli olarak güncel tutmaya çalışın. Aksi halde bilgisayar korsanlarının hedefi olabilirsiniz.
 • Aboneliklerinizi, hesap oluşturduğunuz siteleri sürekli olarak gözden geçirin. Gereksiz bülten aboneliklerinizi kapatın veya veri erişimini kısıtlayın.

 

Dijital ayak izi bırakmak maalesef günümüz insanlarının en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Kişisel bilgilerinizin dolandırıcı insanların eline geçmesini istemiyorsanız elektronik olarak iz bırakmamayı öğrenmek zorundasınız. Aksi halde sizde bir gün bu suçların mağduru olabilirsiniz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar