Sağlık

Devlet Hastanesi’nden deli dana açıklaması!


DELİ DANA KIBRIS'TA CAN ALDI!

“SONUÇLARIN EN GEÇ İKİ HAFTA İÇİNDE TARAFIMIZA ULAŞMASI BEKLENMEKTE”  1. Hastalıkla ilgili kesin tanının doku analiziyle mümkün olduğuna işaret edilerek, hastalardan alınan beyin omurilik sıvılarının (BOS) tektik edildiği ve sonuçların en geç iki hafta içinde alınacağı kaydedildi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramadan Kamiloğlu ile Nöroloji Klinik Şefi Sıla Usar bugün yaptıkları ortak açıklamada, devlet hastanesinde deli dana hastalığıyla ilgili saptanan bulguları ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamada, “Harcanan tüm çabaya karşın hastalarımızdan birini dün kaybetmiş bulunmaktayız. Adli Tıp ve Beyin cerrahisi meslektaşlarımızın beyinden aldığı doku örnekleri Sağlık bakanlığınca ilgili merkezlere ulaştırılıp analizleri sağlanacaktır. Böylece kesin tanıya ulaşma şansımız olacaktır” denildi.

“CREUTZFELDT-JACOB HASTALIĞI BULGULARI SAPTANDI”

Açıklamada, son iki hafta içinde hastanenin nöroloji kliniğine başvuran hastalardan iki tanesinde “Creutzfeldt-Jacob hastalığı” bulgularının saptandığı belirtildi. Her iki hastanın EEG ve MRG tetkiklerinin Creutzfeldt-Jacob hastalığı ön tanısını desteklediği belirtilen açıklamada, hastalardan alınan beyin omurilik sıvıları (BOS) tektik edilmiş olup, sonuçların en geç iki hafta içinde tarafımıza ulaşması beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, “Tüm tetkiklerin tanıya yardımcı olmakla birlikte kesin tanı, doku analizleri (biopsi-patolojik tektik) ile yapılmaktadır” denildi.Başa dön tuşu