Derneğin vizyonunu göz önünde tutacağız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
FutbolSpor

Derneğin vizyonunu göz önünde tutacağız

 

 


DERNEĞİN VİZYONUNU AÇIKLADI: Nizam, görevde bulunduğu süre içerisinde yönetimi ile yapacakları tüm faaliyetlerde dernek vizyonunu göz önünde bulunduracaklarını ifade etti. Nizam, derneğin vizyonunun Kıbrıs Türk Futbol Hakemliği’nin toplumsal alanda prestijinin artırılması, var olan finansal kapasitenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, hakemliğin gelişmesi için altyapının oluşturulması olduğunu söyledi

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Kıbrıs Türk Futbol Hakemler ve Gözlemciler Derneği Başkanı Niyazi Nizam, Havadis’e açıklamalarda bulundu. 4 Ocak 1978’de Lefke’de doğan Niyazi Nizam, ilkokul, ortaokul ve liseyi Lefke’de bitirdikten sonra Lefke Avrupa Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Nizam, evinin Lefke Karadağ futbol sahasının yanında bulunmasından dolayı kendisini 7-8 yaşlarından itibaren futbolun içinde bularak, futbolla yattı futbolla kalktı. Nizam, aşık olduğu futbol nedeni ile Lefke takımının Karadağ’daki her antrenmanına ve maçlarına katıldı. Sırası geldi top topladı, saha çizdi. Nizam, Karadağ futbol sahasında saha çizimleri sırasında saha çizgi kalınlıklarının en çok 12 cm olduğunu saha çizerek öğrendiğini de aktardı. Aşık olduğu futbola 1987 yılında Lefke’de çıkarttığı resmi lisanla başlamış oldu ve 1987 yılından 2000 yılına kadar bir fiil futbol oynadıktan sonra hakem hocası Mehmet Ebedi’nin daveti ve teşviki ile hakemlik kurslarına katılarak, 2002 Eylül ayında resmi maçlarda aday hakem olarak görev almaya başladı.

Üç ay gibi kısa sürede “C” klasman hakem kategorisine yükseldikten sonra genç takımların maçlarında hakem ve “A” takımlarda ise yardımcı hakem olarak görev aldı. 2 yıl içerisinde “B” klasmanına yükseldikten sonra ağırlıklı olarak “A” takımlarda yardımcı hakem olarak görev aldı. 2009-2014 yılları arasında maç yönetim motivasyonu tamamıyla yardımcı hakemlik olan Uzman Yardımcı Hakem olarak hakemlik mesleğine nokta koydu.

Nizam, hakemliği döneminde unutamadığı maçlardan birisinin Doğan Türk Birliği – Türk Ocağı maçı olduğunu söyledi. Bu maç öncesinde hafta içi tüm gazetelerde “Kıravatçılar ile Maunacıların mücadelesi” şeklinde haberler yapıldığını belirten Nizam, maça çok sayıda seyircinin gelmesi sağlanarak tribünlerin futbolseverlerle dolup taştığını ifade etti.

Doğan Türk Birliği’nin, Türk Ocağı takımına 2-1 mağlup olduğu karşılaşmada, ofsayttan atılan golü iptal etmesi ve maçın son bölümlerinde Doğan atağında çizgiden çevrilen topu devam ettirmesinin bu maçı unutamamasını sağlayan nedenlerden biri olduğunu söyledi.

Nizam, geçmişte sivil toplum hareketlerinin içinde yer almasının verdiği cesaretin yanında, kendisinden önceki Kıbrıs Türk Futbol Hakemler ve Gözlemciler Derneği Başkanı Mehmet Özbilgehan’ın kendisine güvenerek Hakemler ve Gözlemciler Derneği’nin Mali İşlerini tevdi etmesini seve seve kabul ettiğini söyledi. Bu görevi yaklaşık 6 yıl sürdürdükten sonra Mehmet Özbilgehan’ın devam etmeme kararından sonra dernekte aldığı görevlerin verdiği deneyim ve tecrübe ile başkanlığa aday olduğunu belirten Nizam, adaylık süresince, kendisine manevi destek veren başta Mehmet Özbilgehan ve tüm diğer hakem hocalarına sonsuz teşekkürlerini sundu.

Nizam, görevde bulunduğu süre içerisinde yönetimi ile yapacakları tüm faaliyetlerde dernek vizyonunu göz önünde bulunduracaklarını söyledi.

Nizam, derneğin vizyonunu Kıbrıs Türk Futbol Hakemliğinin toplumsal alanda prestijinin artırılması, var olan finansal kapasitenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, hakemliğin fizyolojik ve biyolojik gelişmesine yönelik olarak altyapının oluşturulması, var olan sosyal faaliyet ve dayanışmanın artırılmasının yanında üyelerin vizyonunun geliştirilmesine yönelik dış ilişkilerinin oluşturulması olacağına vurgu yaptı.

Evli ve bir çocuk babası olan Niyazi Nizam, iyi bir hakem, iyi yönetici, sosyal ve faal kişiliği yanında mükemmel bir eş, baba ve aile reisi.

NİYAZİ (1)  NİYAZİ (2) copy

Niyazi Nizam kimdir?

Niyazi Nizam kendisini şu şekilde tanımladı:

4 Ocak 1978 yılında Lefke’de doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Lefke’de bitirdikten sonra Lefke Avrupa Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. Evimizin futbol sahasının yanında bulunmasından dolayı kendimi bildim bileli futbolun içinde büyüdüm. Hatta saha çizgi kalınlıklarının en çok 12 cm olduğunu saha çizerek öğrendim. Fiili anlamda 1987 yılından 2000 yılına kadar futbol oynadıktan sonra Mehmet Ebedi hocamızın daveti üzerine hakemlik kurslarına katıldım ve 2002 Eylül ayında resmi maçlarda aday hakem olarak görev almaya başladım. Üç ay gibi kısa sürede “C” klasman hakem kategorisine yükseldikten sonra genç takımların maçlarında hakem ve “A” takımlarda ise yardımcı hakem olarak görev aldım. 2 yıl içerisinde “B” klasmanına yükseldikten sonra ağırlıklı olarak “A” takımlarda yardımcı hakem olarak görev aldım. Özellikle, 2009-2014 yılları arasında maç yönetim motivasyonu tamamıyla yardımcı hakemlik olan Uzman Yardımcı Hakem olarak hakemlik mesleğine nokta koydum. Hakemlik yaşamında unutamadığım maç ise Doğan Türk Birliği ve Türk Ocağı Limasol’un oynadığı maç idi. Maçtan önceki hafta tüm gazetelerde “Kıravatçılar ile Maunacıların mücadelesi” şeklinde haberler yapılmış ve maça çok fazla seyircinin gelmesi sağlanmıştı. DTB’nin Türk Ocağı takımına 2-1 mağlup olduğu maçta, ofsayttan atılan golü iptal etmem ve maçın son bölümlerinde DTB atağında çizgiden çevrilen topu devam ettirmem bu maçı unutmamamı sağlayan etmenlerdi.

Geçmişteki sivil toplum hareketlerinin içinde yer almamın verdiği cesaretin yanında benden önceki başkanımız Mehmet Özbilgehan’ın bana güvenerek Hakemler ve Gözlemciler Derneği’nin Mali İşlerini tevdi etmesini seve seve kabul ettim. Bu görevi yaklaşık 6 yıl sürdürdükten sonra Mehmet hocamızın devam etmeme kararından sonra dernekte aldığım görevlerin verdiği deneyim ve tecrübe ile başkanlığa aday oldum. Adaylık süresince, bana manevi destek veren başta Mehmet Özbilgehan ve tüm diğer hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Görevde bulunduğum süre içerisinde yapacağımız tüm faaliyetlerde dernek vizyonunu göz önünde bulunduracağız

Derneğimizin vizyonu, Kıbrıs Türk Futbol Hakemliğinin toplumsal alanda prestijinin artırılması, var olan finansal kapasitenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, hakemliğin fizyolojik ve biyolojik gelişmesine yönelik olarak altyapının oluşturulması, var olan sosyal faaliyet ve dayanışmanın artırılmasının yanında üyelerin vizyonunun geliştirilmesine yönelik dış ilişkilerinin oluşturulmasıdır.

Niyazi Nizam, iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar