Spor

Derbi ateşi yanıyor


EBEDİ DOST, EZELİ RAKİP: Maunacı’ların, Limasol Türk Birliği’nden ayrılmasından sonra ortaya çıkan Türk Ocağı Limasol ve geride kalan Kravatlı’ların kurduğu Doğan Türk Birliği’nin yıllar yılı sürdürdükleri rekabetin ateşi, önce Doğan, daha sonra da Ocak’ın değişik sezonlarda bir alt kümeye düşmemeleri nedeniyle, zorunlu olarak birbirlerini yakamadı. Ancak ateşin sönmeyip, sadece küllenmiş olduğu, tekrar bir araya geldikleri 2015-16 futbol sezonu üçüncü haftasında ortaya çıktı. Zira, lig fikstürü çekildiği günden itibaren taraftarlar, 10 Ekim cumartesi günü oynanacak olan derbiyi iple çekmeye başladı

Coşkun KUTAY

Limasol’dan Girne’ye taşınan; ezeli rakip, ebedi dost,  Doğan Türk Birliği “Kravatlılar” ile Türk Ocağı Limasol “Maunacılar” takımları, 10 Ekim Cumartesi günü Girne 20 Temmuz Stadı’nda karşı karşıya gelecek.
Maunacı’ların, Limasol Türk Birliği’nden ayrılmasından sonra ortaya çıkan Türk Ocağı Limasol ve geride kalan Kravatlı’ların kurduğu Doğan Türk Birliği’nin yıllar yılı sürdürdükleri rekabetin ateşi, önce Doğan’ın, daha sonra da Ocak’ın, değişik sezonlarda bir alt kümeye düşmeleri nedeniyle, zorunlu olarak birbirlerini yakamadı.
Ancak ateşin sönmeyip, sadece küllenmiş olduğu, tekrar bir araya geldikleri 2015-16 futbol sezonu K-Pet Süper Ligi’nde ortaya çıktı ve karşılaşmanın heyecanı tüm ülkeyi sardı. Hatta zaman tüneli içerisinde geçmişi yaşayan taraftarlar, lig fikstürü çekildiği günden itibaren üçüncü hafta oynanacak olan derbiyi iple çekmeye başladı.
Ve taraftarlar, sarı-lacivert ile sarı-siyahlı bayraklarını sandıktan çıkarttı. Taraflar için büyük önem taşıyan gerçek derbi öncesinde, her iki takımın efsaneleşmiş futbolcuları, Doğan-Ocak ezeli rekabeti ile ilgili görüşlerini Havadis’e açıkladı.

Orçun Kamalı: Derbi, “Kıbrıs Türk Futbolunun mihenk taşı”
Doğan orta sahasının orkestra şefi olan Orçun Kamalı, Doğan-Ocak karşılaşmalarının, ülkenin gerçek tek derbisi olduğunu vurguladı. Kamalı ayrıca bu rekabeti, Kıbrıs Türk futbolunun mihenk taşlarından bir tanesi olarak tanımladı. Buna gerekçe olarak da, futbola olan ilginin artmasının, bu maçların getirdiği heyecan ve rekabetten kaynaklandığını gösterdi. 1984-2000 yılları arasında onlarca karşılaşmada oynamasına rağmen, Doğan-Ocak maçlarında duyduğu hazzı, diğer müsabakalarda yaşamadığını dile getiren Orçun Kamalı, cumartesi günü oynanacak olan karşılaşma ile ilgili olarak, “Kağıt üzerinde; yaptığı olumlu transferlerin yanı sıra, Küçük Kaymaklı’yı rahat geçen Doğan daha avantajlı gözüküyor. Ancak yine de bu karşılaşma, neticesi önceden belirlenecek cinsten değil. Zira her iki takımın da bu maça, üst düzey motivasyon ile çıkacaklarını düşünüyorum. En büyük temennim, müsabakanın Fair-Play çerçevesinde tamamlanmasıdır” dedi.

Hilmi Tozcu-Güray Koltaş: “Karnaval”
Doğan-Ocak rekabetini, kendileri için bayram havası ve coşkusu içerisinde geçen tarifi imkansız karnaval olarak tarif eden Ocak’ın süperlerinden Hilmi Tozcu ve Güray Koltaş, yöneticilerin maç öncesi yaptığı ateşli konuşmaların, derbi atmosferinin yaratılmasına katkı sağladığını ve bu suretle oluşan motivasyonla da, yenilginin hiç akla gelmediğini söylediler. Ancak, mücadelenin saha içerisinde yaşandığını ve hiçbir zaman tribünlere sıçramadığını vurgulayan Koltaş ve Tozcu, saha içerisinde kedi-köpek olan oyuncuların, maç sonrasında sarmaş dolaş sahayı terk ettiklerini söylediler.
1990 yılında, Doğan-Ocak takımları arasında oynanan ve 1-0 Türk Ocağı’nın galibiyeti ile sonuçlanan Federasyon Kupası finalindeki golün, Hilmi’nin verdiği pasla Güray tarafından yapıldığını ve başkan Aysol Cibo’nun, Fatih edası ile beyaz ata binişini büyük bir coşku ile anlatan Tozcu ve Koltaş ayrıca, İlker Ertemel’in Doğan teknik direktörlüğü döneminde, gole giden Orhan’ı sahaya girerek yaka-paça yere indirişini hala unutamadıklarını ifade ettiler. Doğan-Ocak karşılaşması ile ilgili düşüncelerini “Doğan hazır bir ekip. Ayrıca, yaptıkları olumlu transferlerle de, güçlü bir takım ortaya çıkarttılar. Ocak ise, aldığı iki yenilgi ile Süper Lig’e daha adapte olmadığını gösterdi. Ancak yine de bu karşılaşma, sonucu önceden belirlenmeyecek maçlardan birisi” olarak belirten Güray Koltaş’a mukabil Hilmi Tozcu “Doğan sezona iyi, Ocak ise kötü başladı. Ancak Ocak, böyle devam edecek bir takım değil. Maçın çok önemli bir derbi oluşu, Ocak için çıkışın başlangıcı olabilir. Bu karşılaşmayı 1-0 Ocak kazanacak kanaatindeyim” dedi.

Ramadan Soy: “Kanımıza işleyen sözler”
Limasol’da başlayan rekabetin, Girne’ye taşınması ile maçların ülke derbisi haline dönüşmesi, Doğan-Ocak karşılaşmalarının kendi açılarından çok büyük önem kazanmasına neden olduğunu belirten Doğan’ın yıldızlarından Ramadan Soy, camia büyüklerinin maç öncesi yaptıkları konuşmaların, kanlarına işleyerek, olayın boyutlarını değiştirdiğini söyledi. Mutlaka kazanmalıyız düşüncesinin müsabakaya, diğer maçlara nazaran daha değişik şekilde motive olmalarına  ve bu nedenle de değişik duygu ve düşünce içerisinde hazırlanmalarına neden olduğunu dile getiren Ramadan Soy, derbilerin her türlü sürprize açık olduğunu söyledi. Doğan-Ocak maçı ile ilgili olarak da, “ Favorim Doğan. Buna rağmen karşılaşmanın dostça geçmesini istiyorum. Har iki takım da, taraftarlarına güzel bir futbol sergilesin bize yeter”  dedi.

Hasan Yeşilada: “Rahmetli Şinasi Konuloğlu için oynadım”
Babasının ve ağabeylerinin Doğan taraftarı olmasına rağmen, diğer tüm aile fertlerinin Ocak’ı tutmalarının, kendisi için Doğan-Ocak maçları öneminin artmasına neden olduğunu belirten Doğan’ın ünlü futbolcusu Hasan Yeşilada, 4 yaşında iken Doğan camiasına girdiğini ve futbolculuk döneminde de, Doğan aşkı kanına işleyen rahmetli Şinasi Konuloğlu için oynadığını içtenlikle dile getirdi. Hasan Yeşilada, Doğan-Ocak karşılaşması ile ilgili olarak, “T.O.L.’u, Süper Lige çıktığı için kutluyorum. İyi bir kadroya sahipler. Aldıkları iki mağlubiyet, Ocağın gerçek gücünü yansıtmıyor. Her iki takımın gerçek güçleri, Doğan-Ocak derbisinde ortaya çıkar. Ancak yine de, skoru her an değiştirebilecek oyunculara sahip olan Doğan, bu karşılaşmayı 3-1 kazanır düşüncesindeyim” dedi.   

Mustafa Sakallıoğlu : “Ayrı bir yeri vardır”
Doğan-Ocak karşılaşmalarının, kendileri için her zaman önemli olduğunu belirten Doğan müdafaasının bel kemiği Mustafa Sakallıoğlu, Doğan-Ocak maçlarının, seyircinin en fazla ilgi gösterdiği, yönetim ve futbolcuların en fazla konsantre olduğu karşılaşmaların başında geldiğini belirtti. Doğan-Ocak karşılaşması ile ilgili olarak “Kağıt üzerinde, Doğan’ın morali iyi. Ancak yine de bunu sahaya yansıtmak önemli. Bu derbi’nin favorisi olmasa da, gönlüm Doğan’ın galibiyetinden yana. Ve hedefimiz şampiyonluk” dedi.

İrfan Hacıömer (Batsi): “İyi konsantre olan kazanır”
Doğan-Ocak maçlarının 1974 yılından bu yana farklı bir özellik taşıdığını ve bu nedenle de önemli  derbiler arasına girdiğini belirten Ocağın başarılı futbolcusu İrfan Hacıömer (Batsi), farklı özellikler taşıdığı için de futbolcuların aşırı motive olmaları gerektiğini ifade etti. Doğan-Ocak karşılaşması ile de “Derbilerin favorisi olmaz. Karşılaşmaya iyi konsantre olan ve panik yapmayan takım kazanır” dedi.

Ogün Gündem: “Doğan’ın kazanması gereken derbi”
Doğan-Ocak maçları neticesinin önceden belli olmadığını ve en kötü zamanlarında bile birbirlerini yenebilecek motivasyona ulaştıklarını dile getiren başarılı stoper Ogün Gündem, Doğan-Ocak karşılaşması ile ilgili olarak “Ocak, sezon öncesinde formsuz bir görüntü veriyor. Bunun göstergesini de, son iki haftada aldıkları mağlubiyet teşkil ediyor. Karşılaşmayı, normal şartlar altında, Doğan’ın kazanması gereken bir derbi olarak görüyorum” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı