Denktaş, KTTO yönetim kurulunu kabul etti
Perşembe, Eylül 28, 2023
Kıbrıs

Denktaş, KTTO yönetim kurulunu kabul etti

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]B[/dropcap]aşbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “maaşları ödeyelim de gerisi önemli değil” görüşünde olmadıklarını kaydetti.

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Denktaş, Fikri Toros başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.


TOROS

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros görüşmenin başında yeni kurulan hükümete hayırlı olsun dileklerini iletirken, UBP-DP Hükümetinin siyasi istikrarsızlığa son verecek bir emsal teşkil etmesini arzu ettiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın toplumun reel sektörünün lokomotifi konumunda, en geniş sektör ve temsiliyete sahip, ekonomik büyüme odaklı çalışmalar yürüten bir örgüt olduğunu söyleyen Toros, “Bu nedenle bizler bu toplumun siyasetinin ekonomi odaklı bir siyaset olması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Gerek yerel, gerek yabancı özel sektör yatırımlarına olanak tanımak, destek vermek ve cazibe yaratmak gerektiğine dikkati çeken Toros, bunun için kamu yatırımlarının önünü açacak bir bütçe yapılandırılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, bunu sağlayacak olan fonlamayı elde etmek gerektiğini söyledi.

Toros, Türkiye ile imzalanacak olan ‘Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokol’ün üzerinde gerekli hassasiyetlerin giderilmesinden sonra acilen imzalanıp, yürürlüğe konması gerektiğini ifade etti.

Yatırımın karşısında bürokratik engellerin de ortadan kaldırılıp, gerek  yatırımcının, gerekse toplumun devlet hizmetlerinden çok daha kolay ve rahat bir şekilde istifade etmesi gerekliliğine de vurgu yapan Fikri Toros, e-devlet projesinin de bunu kolaylaştıracağına inanç belirterek, bu nedenle e-devlet projenin biran evvel hayata geçirilmesi gerekliliğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın ekonomik ve sosyal politikaların oluşumunda mutfakta olmayı istediğini belirten Fikri Toros konuşmasının sonunda; “Gerek Ekonomik Koordinasyon Kurulu, gerek Yatırım Danışma Konseyi, gerekse Reel Sektör Kurulu içerisinde özel sektörü temsilen zaten bir yerimiz var. Ancak, bunların daha etkin ve çalışır hale getirilmesinin yanında Bakanlıklarla doğrudan bir iletişim kanalımız olması da zaruridir. Zira politikalar alındıktan sonra özel sektörün muhalefet etmesi arzu etmediğimiz bir durum olur. Biz uygulama noktasında sizlerle paydaş olmak istiyoruz” dedi.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise konuşmasında, Türkiye ile imzalanacak olan ‘Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’ üzerinde biran evvel gerekli çalışmaları tamamlamayıp sona erdirmek niyetinde olduklarının altını çizerek,  bu esnada yapılması gereken işlerin üzerinde ivedilikle çalıştıklarını kaydetti.

Ticaret Odası’nın, özellikle ekonomik kalkınmanın önünde sorun teşkil eden bürokratik engellerin kaldırılmasına yönelik ve mali açıdan alınacak kararlar konusunda olumlu olumsuz görüşlerinin kendileri için de önem teşkil ettiğine dikkati çeken Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş; “alacağımız ekonomik kararlara daha aktif katkı yapmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

DENKTAŞ “MAAŞLARI ÖDEYELİM DE GERİSİ ÖNEMLİ DEĞİL’ GÖRÜŞÜNDE DEĞİLİZ”

UBP-DP Hükümeti olarak; “maaşları ödeyelim de gerisi önemli değil” görüşünde olmadıklarını söyleyen Denktaş, başlatılan çalışmalarla özel sektörde çarkın dönmesi için uğraş vereceklerini bunun aynı zamanda devletin gelirlerinin artmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar