KıbrısManşet

Denktaş: Halkını seven, popülizm yapmazBaşbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, KKTC’yi ve bütçe yapısını düşünerek hareket ettiğini söyledi
13’ÜNCÜ MAAŞ KONUSU: 13’üncü maaşı taksit taksit ödemediğini belirten Denktaş, “Bunla övünmüyorum, çünkü görevimi yaptım. Ancak, eleştiri yapanlara cevabımı da veriyorum. Evet devlet 40 günlük borçlandı ama, vatandaşı faizden kurtardık, esnaf memnun oldu. Bunu da görün” dediBaşbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, bütçe açısından bakanlık dönemini değerlendirdi, erken genel seçime yönelik partinin çalışmalarını anlattı. Serdar Denktaş, Radyo Havadis’te dün sabah Hüseyin Ekmekçi’nin programına konuk oldu.

Sağlık ve eğitim politikalarından da kısaca söz eden Denktaş, ayrıca Geçicilerin Kadrolanması Yasası ve Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne ilişkin görüşlerini paylaştı.

Denktaş, partinin üzerine yıllardır çeşitli oyunlar oynandığını ancak Demokrat Partililerin hiçbir zaman bu oyunlara gelmediğini, aksine daha da kenetlenip güçlendiklerini söyledi.

7 Ocak’ta yapılacak erken genel seçim için yola yine birlik, beraberlik içerisinde ileriye doğru yürüyen, pırıl pırıl bir kadro ile çıktığını kaydeden Denktaş, “Seçim sonuçlarında çok iyi de bir netice alacağımızı öngörüyoruz” dedi.

“Geçicilerin Kadrolanması Yasası ile ilgili görüşlerim hiç değişmedi”

Serdar Denktaş, Geçicilerin Kadrolanması Yasası ile ilgili de görüşlerini aktardı. Denktaş, Geçicilerin Kadrolanması Yasası’nın, hükümet kurulduktan kısa bir süre sonra Ulusal Birlik Partisi tarafından gündeme getirildiğini kaydederek kendisinin geçmişte alınmış Anayasa Mahkemesi kararı olduğu ve bunun mümkün olamayacağını dile getirdiğini ayrıca mali yönden yaratacağı sakıncaları ortaya koyduğunu dile getirdiğini anlattı. Denktaş, 6 ay önce de bir gurup hukukçunun kendisini ziyaret ederek söz konusu yasa tasarısını uygun hale getirdiklerini ve “lütfen önümüzde durmayın” diye ısrarcı olduklarını belirtti.

“Polis Yasası tamamen ayaküstü getirilen bir yasa”

Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Eğitim Bakanı Serdar Denktaş, Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ise mali açıdan sorunlu olduğunu söyleyerek bu yasa önerisinin mevcut hali ile yasalaşması durumunda ileride çok ciddi ve büyük bir sorun olarak hükümetin önüne geleceği konusunda birçok kez uyarıda bulunduğunu anlattı.

 “Üniversite konusunda temel amaç bana saldırmaktı”

Serdar Denktaş, Dereboyu ile Kermiya arasında kalan 200 dönümlük alanın, “askeri bölge” kapsamından çıkarılarak yeni kurulması hedeflenen Rauf Denktaş Üniversitesi’ne kiralanması konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Arsa konusunun o denli tartışılmasının altında yatan nedenin art niyet olduğunu söyleyen Denktaş, “Bu konu tamamen bizi yıpratmak için kullanıldı” dedi.

Denktaş şöyle konuştu: “Askerin kullanımındaki bir bölge, bu maksatla verilince ‘tamam’ dedik burada bu üniversite yapılabilir. Hasbel kader o gün bakan benim ama proje 5 yıl önce başlamış. Hala daha da uğraşılan bir proje. Üniversite projelerine devlet her zaman destek verdi, ben de verdim, hala daha da veriyorum. Ancak Rauf Denktaş Üniversitesi konusunda bir baba-oğul ilişkisi var diye bir kısım çevreler bunu kullanmaya çalıştı. Hiç alakası olmayan bir yere gidip eylem yaptılar. Kamuoyunda bir algı yarattılar. Bugün devletin katkı yaptığı LAÜ ve DAÜ olmak üzere iki üniversite var. Ben, ‘Gelin Dr. Fazıl Küçük Üniversitesi, diğerini Rauf Denktaş Üniversitesi yapalım’ önerisinde de bulundum ancak bana ‘Bizim ismimiz tüm dünyada tanınıyor, değiştiremeyiz’ dediler. Kısacası bana saldırmak isteniyordu. Maliye Bakanlığımdan saldıramadılar,  buradan yıpratma politikası uyguladılar.”

“Denk bütçeyi yakaladık”

Serdar Denktaş bütçe açısından Maliye Bakanlığı dönemini de değerlendirdi. Denktaş, 2018 sonu için konulan denk bütçe hedefine 2017 sonunda ulaştıklarını belirterek başarılı bir bütçe dönemi geçirdiklerini kaydetti.

Denktaş, şunları söyledi:

“Biz maliye Bakanlığı’nı devraldığımızda maaşlarda taksit taksit ödemeler yapılıyordu. O günlerde dönemin eski Başbakanı Sayın Ömer Kalyoncu’nun ve bir önceki Maliye Bakanının açıklamaları oldu, ‘Ekim’den sonra sıkıntılar başlayacak, 13’üncü maaşlar ödenemeyecek’ dediler. Aldırmadık. Son derece disiplinli bir çalışma dönemi geçirdik ve başarıyı yakaladık. 13.Üncü maaşları ödemek senin görevin’ diyorlar. Evet görevimdir ve ben bu görevimi tam olarak yerine getiriyorum, taksit taksit değil. Hesap vermekten hiçbir zaman kaçınmadık.”

“Halk size koalisyon kur emri veriyorsa kuracaksınız”

Denktaş, Demokrat Parti’nin şu veya bu parti ile koalisyon kurmama yönünde bir düşüncesi ve tavrı olmadığını belirterek, “Halk koalisyon isterse koalisyon kurarız” dedi.

Serdar Denktaş, şunları söyledi: “’Koalisyon kurmam’ demek yanlış bir yaklaşımdır. O acemiliği 1993’te biz de yaptık, seçim bitti, yüzde 29.8 UBP aldı. Yüzde 29.4 biz aldık, CTP yüzde 13 küsur aldı. Aynı gece hem biz hem CTP açıklama yaptık. Asla UBP ile koalisyon kurmayacağız dedik.  Geriye ikimiz kaldık. Bu yanlış bir yaklaşımdır, halk size koalisyon kur emri veriyorsa kuracaksınız.”

serdardenktaş

Başa dön tuşu