Spor

Denktaş: Futbolda Yetkili Genel Kuruldur

 

 

“DENKTAŞ, FUTBOL DIŞINDAKİLER KARIŞMAMALI”:
Serdar Denktaş, KTFF’nin, KOP ile birlikte FIFA ve UEFA Başkanlarının bulunacağı toplantıya katılması hakkında yapılan tüm yorumları yanlış bulduğunu açıkladı. Denktaş, “Futbol kendi içinde olumlu veya olumsuz bir karara varmalı. Yetkili kurul genel kuruldur. Siyasetin bunun içine karışması kadar, hiç ilgisi olmayan başka sivil toplum örgütlerinin de verdiği olumlu veya olumsuz mesajlar bana göre son derece yanlıştır” dedi

“KİMSE SÖZ SÖYLEMEMELİ”:
Serdar Denktaş bugüne kadar çeşitli şeylerin söylendiğini ancak yazılı hiçbir şeyin olmadığı, Zürih’te ortaya çıkacak metni herkesin görüp değerlendireceğini ve açıklamasını yapacağını, ancak alınacak kararı genel kurulun belirleyeceğini söyledi. Denktaş, “Siyasi baskı ile veya siyasi yaklaşımla bu işi yürütmeye kalktığımız zaman zaten iş tökezler. Yani, ne Dışişleri Bakanı’nın, ne hükümetin, ne muhalefet partilerinin aslında hiçbir söz söylememesi gerekirdi” dedi

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, futbolda 5 Kasım’da Zürih’te yapılacak tarihi toplantı ile ilgili olarak ilk kez ve sadece Havadis’e açıklamada bulundu. Serdar Denktaş konu hakkında Havadis’in sorduğu sorulara açıklıkla cevap verdi.
HAVADİS: Futbol Federasyonu’nun 5 Kasım’da Zürih’te yapacağı toplantı ile ilgili spordan da sorumlu bakan olarak sizden bir açıklama gelmedi. Neden?
DENKTAŞ: Çünkü futbol kendi içinde olumlu veya olumsuz bir karara varmalı. Yetkili kurul genel kuruldur. Siyasetin bunun içine karışması kadar, hiç ilgisi olmayan başka sivil toplum örgütlerinin de verdiği olumlu veya olumsuz mesajlar bana göre son derece yanlış. Bir kere önce bir gidilsin. Bugüne kadar birtakım görüşmeler yapıldı, bir şeyler söylendi ama yazılı hiçbir şey yok. Gidilsin yazılı bir konulsun ortaya. Gelinsin, görelim, görüşümüzü aktaralım. Hem kamuoyuna, hem federasyona, kulüplere. Nasıl bir karar alırlar, onların bileceği iş. Şunu anlamalıyız. Siyasi baskı ile veya siyasi yaklaşımla bu işi yürütmeye kalktığımız zaman zaten iş tökezler. Yani, ne Dışişleri Bakanının, ne hükümetin, ne muhalefet partilerinin aslında hiçbir söz söylememesi gerekirdi. Benim yaptığımdır doğru.
Bir süreci Federasyon Başkanı yürütüyor. Bu süreç elbette siyaseten de etkilidir. Benim sadece kendilerine anımsattığım, “Zannetmeyin ki Rum tarafında siyasilere bilgi vermeksizin yürüyor bu işler. En ufak adımları bile hükümetin bilgisi dahilindedir. Sizden böyle bir şey de talep etmiyorum. Ama bilinçli olun.” Yaptığım tek uyarı bu oldu. Ne içerik sordum ne bir şey. Gidilecek, orada bir metin önlerine konacak. O metin gelecek, göreceğiz. İşte o noktada görüşümüzü söyleyeceğiz. Neden, bunun hakikaten siyasi görüşmelerde etkisi vardır. Orayı da bir şekilde etkileyecektir. Yürütülen, yıllardır mücadele edilen bir çizgi var. O çizginin dışına kaymak, o çizgiyi değiştirecek bir yöntemle sonuç almayı öyle zannediyorum ki kulüplerimiz de, federasyonumuz da aklının ucundan bile geçirmez. Dolayısıyla güvenerek beklemek lazım. 
HAVADİS: Hasan Sertoğlu’nun eleştirileri oldu. Bazı siyasiler tarafından kendisine yurt dışına çıkış yasağı konmak istendiği yönünde. Kendisi bu konuda da isim vermedi?
DENKTAŞ: İsim vermeden yaptığında eleştirisini, tüm siyasileri koyar aynı kefeye. Yalnız bazı gazetelerde ben “Sertoğlu’nu görevden nasıl alırım” diye arayış içinde olduğum yazıldı. Külliyen yalan. Cevap da vermedim bugüne kadar. Böyle bir şey de aklımın ucundan bile geçmedi. Hasan Bey’e de ben Bakan olarak değil, dostça bir ziyarette bulundum ve dostça bir sohbet yaptık. Kendisine siyasetin neden bu kadar ilgilendiğini aktardım. İçerikle ilgili hiç bir şey konuşmadık. Son derece de iyi bir hava içerisinde ayrıldık. Benzeri daha bir sürü şey var benimle ilgili basında çıkan. Gerçekle hiçbir alakası olmayan şeyler. Bunlar nereden yayılır, nasıl pişirilir? Ben biliyorum da…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı