Sağlık

Karakartal: Bağımlı olma özgür ol


Doç. Dr. Demet Karakartal, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı.
Dünyada uyuşturucu kullanımının bir halk sağlığı sorunu olduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1987 yılında aldığı bir kararla 26 Haziran tarihini “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” olarak ilan ettiğini ve Birleşmiş Milletlerin bu günü “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” ilan etmesinin amacı madde bağımlılığı olmayan bir toplum yaratma hedefi olduğunu belirten Doç. Dr. Karakartal, yaşam koşullarının ve teknolojik gelişmelerin insan ilişkilerini değiştirdiği ve yalnızlaşmayı artırdığı günümüzde, geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklarını ve üretkenliklerini tehdit eden zararlı yönelimlere kolaylıkla başvurabildiklerini ve dünya genelinde endişe verici boyutlara ulaşan madde bağımlılığı sorununun, Ülkemizi de yakından ilgilendiren bir gelişme olduğu, zaman zaman karşılaşılan yaşantı örneklerinden anlaşıldığına vurgu yaptı.
Karakartal, ‘Madde bağımlılığından korunmada riskler hakkında bilinç sahibi olmak, eğitimcilerimizi, anne babaları, çocuk ve gençlerimizi risklerden korumak için koruyucu tedbirler almak, içinde yaşadığımız çağın zorunluluklarından biri halini almıştır. Bu bilinç ve korunma aynı zamanda Ülke geleceğimiz açısından hayati önem taşımaktadır.’ dedi.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de öneminin her geçen gün arttığı bu soruna karşı, toplumun tüm kesimlerini içerisine alarak mücadele etmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Demet Karakartal, ‘Uyuşturucu ile mücadelede toplup bilincin ve farkındalığın arttırılması için başta aileler olmak üzere, öğretmenlere, sağlık çalışanlarına, sosyal hizmetlere, sivil toplum kuruluşlarına ve toplumun tüm kesimine görevler düşmekte olup, hep birlikte el ele verip toplumumuzdaki bilinçlendirmeyi sürdürmek bağımlılıkla mücadele açısından oldukça önemlidir.’ dedi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı