Değişimi biz getireceğiz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Değişimi biz getireceğiz

Değişimi biz getireceğiz

Sanayi Odası’nın 4 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek olan olağan genel kurulunda, başkan Ali Çıralı’nın karşısına aday olarak çıkan Hasan Onalt, değişim için yola çıktıklarını, son yıllarda işlevini kaybeden Sanayi Odası’na yeniden kan kazandıracaklarını söyledi. Onalt, “Otuz yıllık sanayiciyim. Sorunları iyi biliyorum. Önce diyalog sonra iş” dedi.

Gizem Özgeç


Onalt, dün Havadis Gazetesi’ni ziyaret etti, bazı açıklamalarda bulundu. Onalt, son iki yıldır odada asbaşkan olarak görev yaptığını, yıllardır sanayi ile uğraştığını ve sorunları çok iyi bildiğini söyledi.  Sanayi sektöründeki sıkıntıların son dört yılda hiçbir şekilde üzerine gidilmediğini kaydeden Onalt, Ali Çıralı ve yönetimi suçladı. Çıralı döneminde sorunların daha da büyüdüğünü kaydeden Onalt, yönetim kurulunda ciddi bir uyumsuzluk yaşandığını, bazı kişilerin istifa ettiğini ve 14 kişilik yönetim kurulunda son 9 kişi ile çalışıldığını anımsattı. Onalt, “Ben adayım çünkü sorunları çok iyi biliyorum. Sanayici olduğum için konulara çok iyi hakimim. Ali başkanın artık bu işi götüreceğine inanmıyorum. Sanırım yoruldu ve artık yapacak bir şeyi de kalmadı. Sorunları çözeceğine inanmıyorum” diye konuştu.  Seçime güçlü bir kadroyla girdiklerini de vurgulayan Onalt, dünyanın arkasından koşma vaktinin sona ermesi gerektiğini söyledi.

Daha sıkı diyalog dönemi olacak
Mersin pazarı ile ilgili de girişimleri olacağının altını çizen Onalt, sorunun Sanayi Odası’nın yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. Onalt, yönetime gelmeleri halinde ilk işlerinin birinin TC ile müzakere etmek olacağını vurguladı. Onalt, şunları söyledi:
“Sanayi Odası’ndan kaynaklanan bazı eksiklikler var. Masaya oturup derdimizi anlatmamız gerekir.  Bugüne kadar bu tip bir çalışma yapılmadı. İlk randevumuz TC Gümrük Bakanlığı’yla olacak.  Hızlı davranacağız. Ciddi projelere ihtiyacımız var. Bunu yapacağız.  Bugüne kadar hep eksiklikler söylendi ancak ne yapılması gerektiği konuşulmadı.”

Güney’deki iş adamları ile görüşme
Onalt, Yeşil Hat ticareti ile ilgili sıkıntıları aşmak için de, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odaları ile diyalog içine gireceklerini ve görüşme planladıklarını söyledi. Onalt,  ekonomik  krizle boğuşan Rum kesimi ile yapacakları bu görüşmelerden olumlu sonuç almayı beklediklerini belirtti.

“Odaya işlev kazandıracağız”
Sanayi Odası’na işlev kazandırmayı planladıklarının da altını çizen Onalt,  şöyle konuştu:
“Odaya kan vereceğiz.  Aksi halde Sanayi Odası sabit fikirlerle yürümez. Ben yaptım olur mantığıyla olmaz. Daha çok diyaloga ihtiyacımız var.  Kavga etme lüksümüz yok.  Daha uyumlu ve sanayiciyle barışık sanayi odası yaratacağız.  Seçim gelir geçer, ancak kazanan yeter ki sanayici olsun. Çok başarılı olacağımıza inanıyorum.  Biz artık dünyanın uyguladıklarını uygulamak istiyoruz. Kalkınma ancak üretimle olur. Ben on yılımı sanayiye, sanayi odasına verdim. 30 yılımı da sanayici olarak geçirdim. Tecrübelerle başarılı olacağımıza inanıyorum.”

Ayrı karede ramazan fotosu ile
“Örnek olacak projeleri hedefliyoruz”

Onalt’a ziyareti sırasında eşlik eden yönetim kurulu adaylarından Ramazan Gündoğdu ise, sanayiye daha global bakmak gerektiğini, bu nedenle seçime “değişim ve ilerleme grubu” adı altında girdiklerini söyledi.  Gündoğdu, geçmiş yıllarda sanayiciye hitap eden bir kedi çalıma yapılmadığını, hükümetlerle sanayici adına sıkı bir diyalog kurulamadığını kaydetti.  Gündoğdu, “Ali başkan yoğunluktan dolayı olabilir artık bu işi yapamıyor.  Sistemin içinde kopmuş gibi duruyor. Artık dünyayı takip eden halka dahi örnek olacak iş birliklerine gitmek gerekiyor. Hükümetlerin önünde koşan bir yapı olmalı. Bugüne kadar hep kavga kaos ve sıkıntı oldu. Biz değişim grubu olarak KKTC’ye de örnek olabilecek her türlü atılımı yapma hedefi ile duruyoruz. Bu yıla falan da yayılmayacak, hemen olacak” ifadelerini kullandı.
Sanayiciye  elle tutulur bir kredi çalışması sunacaklarını, sıkıntıda olan işletmelere el uzatacaklarını belirten Gündoğdu, Sanayi Odası’nın  hükümetlerin önündeki en büyük güç olduğunu ve bu gücü olumlu kullanmak zorunda olduklarını söyledi.  Gündoğdu ayrıca şunları kaydetti:
“Sorun fonlardan ibaret değil.  Bizim çok hızlı ve dinamik bir yapıya ihtiyacımız var.  Değişimi hızla yapacağız. AB uyum çalışmalarında,  sanayiciyi ilgilendiren yüzlerce yasa geçti. Bu konuda hiç çalışma yapılmıyor. Biz bunlarla ilgili de çalışacağız.  Yeşil hat ticaretinde, Güney ve Kuzey arasında kurullar oluşturulabilir.  Üyenin eğitimi sadece şirketle olmaz ürün kalitesi de önemli. Dünyanın kabul ettiği iş sağlığı ve güvenliğinde revize şart. Tüm bu konuların üzerine gideceğiz.”

Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar