Değirmenlik'te halk isyanı etti! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Değirmenlik’te halk isyanı etti!

Değirmenlik'te halk isyanı etti!

 ÖFKE DİNMİYOR… Ercan Havaalanı’ndan çıkış yapan yolculardan alınan ücretin kaldırılmasına yönelik bölge halkının öfkesi büyüyor. Değirmenlik Belediyesi ve bölgede yaşayan vatandaşlar, havaalanından Değirmenlik Belediyesi’ne kalan verginin belediyenin elinden alınmasının bölge için büyük kayıp olacağı görüşünde

KOMİTE KURULDU… Değirmenlik Belediyesi’nden alınmak istenen “Belediye Hizmetlerinden Yararlanma Resmi” gelirinin alınmasını engellemek ayrıca eylem faaliyetlerini koordine etmek üzere bir komite oluşturuldu. Komite, yasayı uygulatmamak konusunda kararlı


 IŞISAL: SİYASET GÖZETMEYİN… Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, “Burada siyaset gözetmemek lazım. Bugün Değirmenlik’te belediye başkanı bensem, yarın belki DP’li biri olur, belki UBP’li. Ercan Havaalanı’ndan gelen gelirin devam etmesi gerekir” dedi

Değirmenlik’te halk ayağa kalktı. Ercan Havaalanı’ndan yolculardan alınan ve Değirmenlik Belediyesi’ne giden 5 TL’lik katkı payının kaldırılmasına tepki büyüyor. Değirmenlik Belediyesi konuyla ilgili geri adım atmamakta kararlı. Konuyla ilgili kurulan komite eylemler planlıyor.
Değirmenlik Belediyesi ve belde halkı,  hükümeti, kendi vatandaşlarının geleceğini, yaşadıkları coğrafyaya sahip çıkma azmini ve isteğini düşünerek hareket etmeye çağırdı.
Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, hükümetin Belediyeler Yasası’nda yapmak istediği değişiklik ile Ercan Havaalanı’ndan Değirmenlik Belediyesi’ne kalan verginin belediyenin elinden alınmasının belediyeye ve belde halkına çok şeyler kaybettireceğini vurguladı.
Değirmenlik Belediye Başkanı olarak, bölge halkının çıkarlarını korumakla yükümlü olduğunu kaydeden Işısal, bu konuda özellikle Lefkoşa milletvekillerinin desteğini beklediklerini dile getirdi.

Komite oluşturuldu
Osman Işısal, Değirmenlik Belediyesi’nden alınmak istenen “Belediye Hizmetlerinden Yararlanma Resmi” gelirinin alınmasını engellemek, ileride yapılacak veya yapılması gereken her türlü planlama, görüşme ve eylem faaliyetlerini koordine etmek üzere bir komite oluşturulduğunu belirtti.
10 Mayıs 2013 Cuma akşamı saat 18.00’de Cihangir Gençlik Spor Kulübü Salonu’nda gerçekleşen kitle toplantısına başta Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ve Değirmenlik Belediyesi Meclis Üyeleri olmak üzere, Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı köylerin muhtarları, kulüp ve dernek başkanları, belediye personeli ve bölge halkları katıldı.
Değirmenlik Belediyesi ve belediyeye bağlı 16 köy açısından son derece önem taşıyan bu oluşumda gönüllü görev alan kişilerin isimleri şunlar oldu:
1. Osman Işısal   Belediye Başkanı
2. Mehmet Hüdaverdioğlu Asbaşkan
3. Emrah Çakır   Meclis Üyesi
4. Zerin Ceral   Meclis Üyesi
5. Ayten Güler   Meclis Üyesi
6. Taksim Karavezirler  Meclis Üyesi
7. Mustafa Şehitoğlu  Meclis Üyesi
8. Musa Suiçmez   Camialtı Mahallesi Muhtarı
9. Ömer Nizam   Sarayönü Mahallesi Muhtarı
10. Ali Kemal Kurt   Tepebaşı Mahallesi Muhtarı
11. Ahmet Kalkan   Başpınar Mahallesi Muhtarı
12. Osman Gültekin  Balıkesir Muhtarı
13. Yusuf Sofu   Çukurova Muhtarı
14. Cemil Şensoy   Demirhan Muhtarı
15. Şevket Fedai   Minareliköy Muhtarı
16. HüdaNalbantsoy  Gaziköy Muhtarı
17. Raşit Sağlamer   Yiğitler Muhtarı
18. Kamil Şenocaklı   Erdemli Muhtarı
19. Yusuf Akınlar   Düzova Muhtarı
20. Bülent Evgen   Meriç Muhtarı
21. Mehmet Reis   Cihangir Muhtarı
22. EmiraliÖztüccar  Değirmenlik Spor Kulübü Başkanı
23. Daniş Aşıcı   DES-DER Başkanı
24. Yusuf Suiçmez   Yrd. Doç. Dr. YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili
25. Coşkun Yıldırım   Meriç Köy Azası
26. Ahmet Erbay   DP Değirmenlik Örgüt Başkanı
27. Mehmet İyici   YeniceköySpor Kulübü Başkanı
28. İrfan Erbay   Değirmenlik Çevre Derneği Başkanı

Gültekin: Katkı payı bize yatırım olarak dönüyor
Balıkesir Muhtarı Osman Gültekin, senelerden beridir Ercan Havaalanı’na gelen yolculardan katkı payı alındığını söyledi ve alınan katkı payı ile bölgedeki köylere yatırım yapıldığını belirtti. Ercan Havaalanı’nı kiralayan şirketin kiralarken katkı payı olayına itiraz etmediğine dikkat çeken Gültekin şu şekilde konuştu:
“Biz bölge muhtarları olarak bir komite oluşturup konuyu değerlendireceğiz. Bu konuyu yasal prosedürde inceleyeceğiz. Biz bölgemize yapılan yatırımların elimizden alınmasını istemiyoruz.  Neden bu kadar küçük bir miktara karşı çıkıldı anlamıyoruz.”

Sofu: Gerekirse eylem yapacağız
Çukurova Muhtarı Yusuf Sofu, Ercan Havaalanı’ndaki yolculardan alınan ve değirmenlik belediyesine giden 5 TL’lik katkı payının kesilmesine karşı olduğunu söyledi. Sofu Mesarya köylerinin geri kalmış köyler olduğuna dikkat çekerek “Bu katkı payı da elimizden alınırsa hiçbir yatırım olmaz” dedi. Ayrıca bu katkı payının kesilmesi durumunda belediyenin köylere yatırım yapabilmek için su paralarını artırması gerekeceğini kaydeden Sofu şu şekilde konuştu:
“Ercan’dan gelen katkı payı kesilirse belediyenin aldığı para ancak personeli ödemeye yetecek. Belediye ya köylere artık yatırım yapamayacak ya bu ücretler halktan alınacak. Biz muhtarlar olarak bugün bir araya gelip bu konuyu değerlendireceğiz. İlk önce ilgili mercilere bildireceğiz. Gerekirse eylem yapacağız.”

Özsağlam: Kesinlikle karşıyım
Yiğitler Muhtarı Raşit Özsağlam, Ercan Havaalanı’ndaki yolculardan alınan ve Değirmenlik Belediyesi’ne giden 5 TL’lik katkı payının kesilmesine kesinlikle karşı olduğunu söyledi. Bu konuda gerekirse eyleme gideceklerini belirten Özsağlam şu ifadeleri kullandı:
“Bu konuda kesinlikle rozete bakılmamalıdır. Orada hangi partiden bir belediye başkanı olduğu önemli değildir. Biz bu konuda katkı payının kesilmesine karşıyız. Zaten bu katkı payı da köylerimize hizmet olarak geri dönen bir paradır. Ayrıca Tahsin Ertuğruloğlu’nu da yazısında dolayı kınıyorum. Nüfusumuz 20 bine yakındır. Askeri bölge olduğu için askere de hizmet veriyoruz. Yumurta veren bir tavuğu kesersen ondan sonra ne alırsın? Serdar Denktaş’a da bu konuda bize destek verdiği için teşekkür ederim.”

Şensoy: Belediyemizin yanındayız
Değirmenlik Muhtarı Cemil Şensoy Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı tüm muhtarların belediyeye gelen katkı payının kesilmesine karşı olduğunu söyledi. “Gerekirse eyleme gideceğiz” diyen şu şekilde konuştu:
“Bu akşam ilk toplantımızı yapıp yol haritamızı belirleyeceğiz. Bu konuda gerekirse eyleme gideceğiz. Alınan para Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı köylere yatırım yapmak için kullanılıyor. Bu katkının kesilmesine karşıyız.”

Meraklı: Bu kavga herkesin kavgasıdır
Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı Değirmenlik Belediyesi’ne giden 5 TL’lik katkı payının kesilmesini “Kıbrıs Türkü’nü imha kararı” olarak değerlendirdi. Bu konunun sadece Değirmenlik Belediyesi’nin değil tüm halkın kavgası olması gerektiğine işaret eden Meraklı şu şekilde konuştu:
“İlgili bakan bu konuda esir düşmüştür. Önce onu kurtarmamız gerekiyor. Ercan Havaalanı’ndan alınan paralar hiçbir zaman heba edilmemiştir. Bu paralar köylere yatırım için kullanılan paralardır. Bu katkının kesilmesi bu köylerin yola suya ihtiyacı yok anlamına geliyor. Ayrıca rozeti ne olursa olsun köyde birçok kişi buna karşı çıktı.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar