KıbrısManşet

Değerlerimize sahip çıkmıyoruz

Kıbrıs’ın en önemli turistik mekanları arasında yer alan Girne Yat Limanı’nda yıllardır kangrenleşen kanalizasyon ve çöp sorunu bir türlü çözülemiyor. Esnaf bu iki konudan şikayetçi olurken, turistin de bu durum karşısında rahatsız olduğunu ve Limandan hızlıca uzaklaştığını söylüyor

 

Kıbrıs’ın en önemli turistik mekanları arasında yer alan Girne Yat Limanı’nda bitmeyen kirlilik yine sorun, sürekli çevreye atılan çöpler ve kırık içki şişeleri ile gündeme gelen limanda manzara hiç değişmiyor. Liman esnafının şikayeti de yine kirlilik. Her gün binlerce turistin uğradığı limandan etrafa saçılan pis koku ve çöpler mide bulandırırken, turiste de rezil olmaya devam ediyoruz. aynı zamanda limandaki kokudan ve kirlilikten yakınan esnaf müşterilerinin azaldığını dile getirdi.

En büyük sorun kanalizasyon

Girne Yat Limanının en büyük probleminden biri kanalizasyon. Bölge sakinleri bölgede bulunan bazı işletmelerin denize akıttığı kanalizasyon suyunun, etrafa pis koku yaydığını ve çevreye de büyük rahatsızlık verdiğini kaydetti. Esnaf bu duru karşısında isyan ederken, turistlerde bu durum karşısında hayretler içinde kalıyor. Bunların yanında bölge esnafı kanalizasyon atıklarının haşere popülasyonunu artırdığından şikayetçi oldu.

 

Yetersiz temizlik

İşletme sahiplerinin en rahatsız olduğu konulardan bir diğeri ise çevre temizliği. Sabah dükkanlarını açtıklarında geceden gelen Belediye çalışanları yetersiz temizlik yaptıklarından dolayı işletme sahiplerinin sabah tekrar temizlik yapması gerekiyor. Denizin içine atılan plastik ve cam şişeler, tüketilmiş yiyecek poşetleri görüntü kirliliği yaratıyor.

 

Kimse ilgilenmiyor

Öte yandan esnaf birçok yata ve balıkçı gemisine ev sahipliği yapan Girne Yat Limanının yetersiz kaldığından şikayetçi olurken, denetim olmamasından kaynaklı birçok yatın limana giriş çıkış yapması ile birlikte limana bazı zararlar verdiğini kaydetti. Liman esnafı en büyük sorunlarından birinin de tamir edilen teknelerden çıkan atıklar olduğunu aktardılar.  Limanda bulunan tarihi eserlerin de zaman çinde yıprandığını ama ilgili makamların restorasyonla ilgilenmediğini söyleyen Esnaf, çevrede bulunan değerlere sahip çıkılmadığından yakındı

 

Liman esnafı ne dedi?

 

Hüseyin Aksay: Girne Yat Limanı özelleştirilsin

“Girne Limanının başlıca sorunu yetersiz oluşudur. Yatlar ve balıkçı tekneleri için liman yetersiz kalmakta ve düzensizlik baş göstermektedir. Aynı zamanda ilgili makanmlar Limanla çok fazla ilgilenmemekte ve bu limanın günden güne kötü bir hal almasına sebep olmaktadır. Belli başlı işletmeler kanalizasyon sularını denize akıtmakta ve bu da pis bir koku oluşturmaktadır. Biz işletmeciler olarak Girne Yat Limanı’nın özelleştirilmesinden yanayız. Eğer özelleştirilmeyecekse bir düzen oluşturulsun.”

 

İsak Seyhan: Kötü koku müşteri kaybına neden oluyor

“Liman esnafı olarak öncelikle yolun dar olmasından ve yetersiz alandan rahatsızız, Çünkü sabah işletmeciler dükkanlarına mal indireceğinde sıkışıklık yaşanıyor ve bu durum bir çok kavgaya neden oluyor. Kanalizasyon ise bir diğer sorunumuz, belli başlı işletmeler tarafından denize akıtılan kanalizasyon suları kötü kokuya sebep olurken vatandaşı ve turisti yemek yerken rahatsız oluyor. Bu durumda müşteri kaybına neden oluyor. Limanın temizliğinin ise Girne Belediyesi tarafından yeterince yapılmadığını, ama bu tür turistlerin uğrak yeri olan mekanlara daha fazla özen gösterilmesi gerektiğin düşünüyorum. öte yanda belediyenin tam yapmadığı temizliği ise biz kendi imkanlarımızla yapmaya çalışıyoruz.”

 

Erkut Günergin: Denetimsizlik en büyük sorun

“Limanın sorunları ile hiç kimse ilgilenmezken, çözüm bulmaya çalışan yetkili de yok. Yollar, tarihi eserler, kanalizasyon, liman temizliği ve daha birçok problem varken kimse elini taşın altına koymak istemiyor. Bunların yanında eğer limanda sıkı bir denetim olmazsa sorunlar hiçbir zaman çözülmeyecek ve her gün biraz daha kötüye gidecek.”

 

Aydın Çakar: Restorasyon çalışmaları mevcut değil

“Birçok tarihi eser yıpranıyor ve restorasyon çalışmaları mevcut değil. Aynı zamanda denizin içi kanalizasyon suyu ve insan çöpüyle doluyken kimse tarafından alınan bir önlem ve temizlik yok, turistik bir bölgedeyiz ve bu durum turistin limandan uzaklaşmasına sebebiyet veriyor.”

 

Mustafa Koç: Çözümsüzlük bizi kötü yerlere götürüyor

“Limanın en büyük sorunlarından biri kanalizasyon, önce buna bir çözüm bulunması lazım. Turistik bir bölgedeyiz, çöpler ve pis kokular turist ve vatandaşı limanda uzaklaştırıyor. Bu kadar sorun varken çözüm üreten kimse yok, bu çözümsüzlük bizi kötü yerlere götürüyor.”

 

Gökhan Yıldız: Müşterilerimiz azalıyor

“Çöp ve kanalizasyon limana zarar veren en büyük sorunların başında gelmekte. Temizlik için gelen belediye çalışanları tam anlamı ile çevreyi temizlememelerinden kaynaklı oluşan manzara turisti rahatsız ediyor. Bu durum bizim işimizi de etkilerken, müşterilerimizin de azalmasına sebebiyet veriyor.”

 

Kardelen GÖKSU

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı