Darwinizm’in okutulmasına son verildi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Köşe Yazarları

Darwinizm’in okutulmasına son verildi!

Eğitilmiş bir zihnin hiçbir zaman kabul edemeyeceği bazı ilkeler, genellemeler ve akademik kurallar içeren bilgi formları olmalı. Bu bilgi formları siyasal, sosyal, psikolojik, tarihsel vb. olabilir.
Örneğin üniversite mezunu bir bireyin politik sağ ideolojiyi ve gerçek bağlamında hiçbir art niyet olmadan benimsemesi veya canlıların üstün bir güç tarafından yaratılmış olmasına inanıp da Darwinci görüşü reddetmesi gibi…
Üniversite’nin anlamı araştırma demek. Üniversite eğitimi, pozitivizm ve post-pozitivizmle ortaya konmuş bilimsel bilgiyi referans noktası olarak alır. Üniversite eğitimi almış olmak da bilimsel bilgi dışındaki bilgi türlerine kuşkuyla yaklaşmaya karşı tutum almış olmak demektir. Orta Çağ’ın skolastik düşünce anlayışını terk etmek demektir.
Tersi bir durumun sadece gelişmekte olan ülkeler için geçerli olduğunu düşünmek büyük bir yanılgı. Gelişmiş, hatta dünyanın tek süper gücü olan ABD  bile “yaratılışçılık” anlayışını hala terk edememiş. İlginç olanı ise şu anda ABD’de Louisiana, Tennessee ve sekiz eyalette durumun geriye doğru gitmesi.
2008’de Louisiana eyaleti, okullarda “Evrim Teorisi”nin öğretilmesinin durdurulması ve yerine “Darwinizm” ve “yaratılışçılık” arasındaki çatışmanın tartışılması üzerine odaklanma ile ilgili tartışmalı yasanın geçtiği ilk eyalet oldu*. Tartışmalı yasa daha sonra Tennessee’de de geçti ve sekiz eyalette de senatolarda önerildi.

Louisiana’da yasa kabul edildikten 2 yıl sonra Baton Rouge Magnet Lisesi öğrencisi Zack Kopplin, final projesi yasanın yürürlükten kaldırma konusunda yaptı. Kopplin, proje kapsamında Nobel ödüllü kimyacı Harold Kroto’nun da desteğini almayı başardı.


Yasanın yürürlükten kaldırılması için üç kez oylamada da başarılı olunmadı ve yasa hala daha uygulamada. Kopplin ise “İnsanoğlunun’nun İkinci Büyük Sıçraması” adını verdiği anti-bilim yasasına karşı yeni bir kampanya başlattı.

Kopplin bir röportajında, “Öyle veya böyle bu yasayı yürürlükten kaldıracağız. Bu yıl değilse bile gelecek yıllarda kaldıracağız” demekte. “Bu olgu da tarihin doğru veya yanlış tarafında olmak için bir şanstır” diyor*. Yasanın yürürlükten kaldırılmasıyla ilgili oylamada ise her yıl yasanın kaldırılması yönünde oy kullananların arttığını söylüyor. Birinci oylamada Louisiana Eyaleti Senatosu Eğitim Komitesi’nde beşe bir, son ve üçüncü oylamada üçe iki yasanın yürürlükte kalması yönünde karar çıktı. Koplin, giderek yasanın kaldırılmasına daha da yaklaşıldığını vurgulamakta.

Konu ile ilgili makalesinde Lee, Louisiana’daki yasayı hazırlayan Washington Seattle’daki Discovery Institute düşünce kuruluşu, lobicilere yasayı gönderme ihtiyacı hissettiğini ve gönderdiğini belirtmekte. Ayrıca Lee, şimdilerde Discovery Institute’ün Birleşik Krallık’taki okulları hedef aldığını da aktarmakta. Okulların kütüphanelerine anti-Darwinist ders kitapları gönderdiğini yazmakta. Bazı okullarda yaratışçılıkla ilgili materyaller ve öğretim devam ederken bazı okullar bunu reddetmekte*. Koplin ise aldığı ‘problem yaratan’ kişi unvanıyla savaşmaya devem ediyor. Aklımız ve gönlümüz onun kazanmasından yana.

KKTC eğitim sisteminin de korkuları benzer. TC’den transfer edilen eğitim sistemi de benzer uygulamaları süreç içerisinde uygulamaya koymuş, buralara transferi de gecikmemiş; imam hatipler örneği hala canlı. Eğitim sistemi toplumsal anlamda nasıl bir insan tipi yaratılması istendiği üzerine inşa edilmekte. 21. yüz yıl bilgi toplumunun dinamikleri, bilimi ve bilimsel bilgiyi temele almakta.

Ancak yaratılışçılar her dönemde ve her ülkede olduğu gibi hala daha bilim karşıtı. Geri kalmış veya gelişmekte olan ülkeleri, dolayısıyla buralardaki uygulamaları anlamak kolay. Asıl sorun tek süper gücün bile anti-Darwinist uygulamaları tarihinin küflü dehlizlerinden yeniden çıkarıp, gündeme getirmesi. İnsanoğlunun korkularına yenilmesi kısaca. Bilimi ve bilimsel bilgiyi algılamamanın sonuçları budur işte.

*https://www.tes.co.uk/article.aspx?storycode=6333643

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar