“Daha nitelikli bir eğitim için öğretmen statüsü yükseltilmelidir.” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Kıbrıs

“Daha nitelikli bir eğitim için öğretmen statüsü yükseltilmelidir.”

“Daha nitelikli bir eğitim için öğretmen statüsü yükseltilmelidir.”

Gökçebel 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, öğretmenlerin toplumsal statülerine ilişkin ILO ile UNESCO’nun 5 Ekim 1966’da kabul ettiği ortak belgeden sonra her yıl 5 Ekim’in, “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlandığını anımsatarak, “Bu belge, öğretmenlik mesleğinde işe alınma, seçme ve formasyon, mesleğe hazırlık, farklı düzeydeki öğretmenlerin meslek sorunları, istihdam güvenliği, öğretmenlerin hak ve sorumlulukları, disiplin işlemleri ve mesleksel bağımsızlıkları gibi konuların bütününü kapsamaktadır” dedi.

5 Ekim’in, kamusal eğitimi savunan yaklaşımın simgeleştiği bir gün olarak öne çıktığına işaret eden Gökçebel, 5 Ekim’lerde, nitelikli, eşit, parasız, yaygın ve kamusal eğitimin vazgeçilmez bir insan hakkı olduğunun daha yüksek sesle dile getirilmesi gerektiğini söyledi.


“Ülkemizde de öğretmenin “5 Ekim Dünya Öğretmenler ve Mücadele Günü” olarak kutlanmasını ve toplumun dikkatinin eğitim ve öğretmen sorunlarına odaklanmasını sağlamak birincil görevimizdir” diyen Gökçebel, eğitimin ve tüm kamusal hizmetlerin piyasa malına döndürülmeye çalışıldığı günümüzde, öğretmenlerin mücadelelerine bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu savundu.

Toplumun öğretmene destek olması gerektiğini, çünkü öğretmenlerin topluma hizmet ettiğini ve öğretmenin eğitim için vermekte olduğu her mücadelenin toplumun kendisi için olduğuna dikkat çeken Gökçebel, öğretmenlik mesleğinin, okulların ve öğrencilerin geleceğinin bu desteğe bağlı olduğunu kaydetti.

Gökçebel mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Öğretmen Önemlidir. Öğretmen statüsü yükseltilmelidir. Bu topluma yansıyacaktır.

Öğretmen, çalışma koşulları, geçim, gelecek kaygısı taşımadan kendisini mesleğine adayacak şartlara ve geçim düzeyine kavuşturulmalıdır.

Eşit işe eşit ücret ve haklar tanınmalı 2008’den sonra istihdam edilen öğretmenlere insanca geçimlerini sağlayacak maaş ve hakları geri verilmelidir.

Mevsimlik işçi gibi öğretmen geçici çalıştırılmamalıdır.

Öğretmensiz okullar dururken öğretmen istihdamımdan tasarruf yapılmamalıdır.

Herkese eşit, parasız, bilimsel ve kaliteli kamusal eğitim hakkı verilmelidir.

Öğretmen sendikaları yıpratılmaya çalışılmamalı, örgütlenmesi engellenmemelidir.

Eğitim politikalarının oluşmasında öğretmen sendikaları ile ortak çalışılmalıdır.”

Öğretmen ve mesleki kariyerinin yükseltilmesi için reel adımlar atılması gerektiğini de ifade eden Gökçebel, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün tüm topluma ve öğretmenlere kutlu olmasını diledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar