KıbrısManşet

Cumhurbaşkanlığı kınadı, önlem istedi[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]C[/dropcap]umhurbaşkanlığı, Güney Lefkoşa’da hafta sonu meydana gelen olayda, motosikletli Rumların 3 Kıbrıslı Türk’e saldırısını kınadı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu konuyla ilgili açıklamasında, “Suçluların yakalanmaları, cezalandırılmaları ve zararın karşılanması talebiyle konu Anastasiadis’e aktarıldı” dedi.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan alınan talimatla suçluların bir an önce yakalanmaları, en etkin cezaya çarptırılmaları ve 3 Kıbrıslı Türk yurttaşına verilen zararın karşılanması talebiyle konunun Rum Müzakereci Mavroyiannis aracılığıyla Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e aktarıldığını bildiren Burcu, bu üzücü olayın o bölgede ilk olmadığı, sık sık tekrarlandığı anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Geçtiğimiz pazar günü saat 15.30 sıralarında Güney Lefkoşa’ya geçen üç yurttaşımız en kalabalık caddelerden birinde arabayla seyahat ederken, trafik ışıklarında önleri motosikletliler tarafından kesilerek ellerinde Yunan ve APOEL bayrakları taşıyan bazı Rumların saldırısına uğradı.

Anımsanacağı üzere, geçmişte de bu gibi benzer kabul edilemez olaylar yaşanmıştı. Suçluların bir an önce yakalanmaları, en etkin cezaya çarptırılmaları ve yurttaşlarımıza verilen zararın derhal karşılanması talebiyle Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimatla Rum Müzakereci Mavroyiannis aracılığıyla konuyu Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e aktardık. Kendileri, bu olayın sadece Kıbrıslı Türkler’e karşı yapılmadığını, benzer saldırıların Omonia taraftarı olan dört-beş arabaya daha yapıldığını, fakat Kıbrıslı Türk yurttaşlarımıza yapılan zararların karşılanması ve hukuklarının korunması için ellerinden gelen azami çabayı göstereceklerini bize duyurdular.

Bu üzücü olaylar o bölgede ilk defa yer almıyor. Maalesef sık sık tekrarlanıyor. Kıbrıs Rum Yönetimi’nden beklentimiz bu olayların tekrarının önlenmesi, faillerinin yakalanması, en etkin cezaya çarptırılmaları ve ister Omonia taraftarı ister Kıbrıslı Türk olsun herkesin zarar ziyanının karşılanması ve hukuklarının korunmasıdır.

Birbirimizi düşmanlar olarak değil, geleceğin ortakları olarak görme perspektifiyle, müzakereler yoluyla ortak bir geleceği oluşturmaya çalıştığımız bugünlerde, sürece ve karşılıklı güven duygusuna zarar veren bu saldırıyı kınar, böylesi kabul edilemez eylemlerin her iki tarafça da en üst seviyede kınanması gerektiğine inanırız.”

Başa dön tuşu