Cumhurbaşkanı Tatar: Hastaneyi vurmak, masum sivillere saldırmak savaş suçudur - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

Cumhurbaşkanı Tatar: Hastaneyi vurmak, masum sivillere saldırmak savaş suçudur

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucu yüzlerce kişinin öldüğü İsrail saldırılarını kınadı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucu yüzlerce kişinin öldüğü İsrail saldırılarını kınadı.

Tatar, “Yanıbaşımızda İsrail-Filistin ekseninde devam etmekte olan çatışmalarda her hal ve şartta insani dokunulmazlığı olan  hastaneyi vurmak, çoluk çocuğun, kadınların, yaşlıların ve tüm yaralıların canına kastedip, savunma adına masum sivillere saldırmak savaş suçudur” ifadelerini kullandı.


“Gazze’de yaşanan bu vahşetin benzerini yaşamış bir Halkın lideri olarak yaşananları derin bir üzüntü ile takip etmekteyim” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ümit ederim ki, BM ve AB de dahil uluslararası toplum bu vahşete son vermek için kınamaktan öte somut bir adım atar. Temennim, bir an önce diplomasinin devreye girmesi, diyalog ve uzlaşı yolu ile sivillere yönelik şiddetin sona ermesidir.

Yaşamını yitiren masumlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.”

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 500’e yükseldiği kaydedilmişti.

İsrail’in Gazze’de bir hastaneyi hedef alan saldırısını kınayan Ertuğruloğlu’ndan uluslararası camiaya çağrı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İsrail’in Gazze’de bir hastaneyi hedef alan saldırısını kınayarak, uluslararası camiayı harekete geçmeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ertuğruloğlu şunları belirtti:

“İsrail’in, sivilleri doğrudan hedef alan saldırılarına bir yenisini daha ekleyerek Gazze’de bir hastaneyi hedef alması sonucu yaşanan trajik can kayıpları, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Sivillere yönelik saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Barbarca saldırı sonucu yaşanan can kayıplarından dolayı Filistin halkına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yaşanan vahşetin son bulması ve bölgeye kalıcı barış gelmesi için başta BM olmak üzere, uluslararası camiayı etkin bir şekilde harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar