Cumhurbaşkanı Tatar: Basın mensuplarının fedakarlıkları unutulamaz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Cumhurbaşkanı Tatar: Basın mensuplarının fedakarlıkları unutulamaz

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda basın mensuplarının gününü kutladı.

Tatar, mesajında, “Kıbrıs’ta  ilk Türkçe gazete “SADED” gazetesinin yayımlandığı tarih olan 11 Temmuz 1889 ülkemizde Basın Günü olarak kutlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.


O günden bu yana 132 yıl geçerken, bu zaman diliminin Kıbrıs Türk basınının köklü tarihini de gözler önüne serdiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk basınının gerek İngiliz Sömürge Yönetimi’nde, gerekse en karanlık günlerde tüm tehdit ve baskılara rağmen halkın varoluş mücadelesinde önemli görevler üstlenerek, halkı aydınlattığını, yön ve ışık verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, mesajında, “bunları unutmak mümkün değil. Demokrasinin, çok sesliğinin ve her türlü düşüncenin gelişimine katkı koyan medyanın, halkı aydınlatırken  tarafsız, doğru habercilik ve basın ahlakı ilkeleri doğrultusunda görev yapması önemli olurken, medyaya yönelik her türlü baskı ve müdahale de kabul edilemez” vurgusu yaptı.

“Medyanın sahip olduğu  teknolojik imkanlarla dünyaya açılırken, basın mensuplarının  içinde bulunduğu sorunların bilincindeyiz” ifadelerine yer verdiği mesajında Tatar, sorunları aşmanın ve basın mensuplarına daha çağdaş çalışma ortamı yaratmanın görevleri arasında olduğunu kaydetti.

Tatar, Medyamız ile basın mensuplarımızın pandemi sürecinde de halkımızın haber alma özgürlüğünün  devam etmesi için büyük fedakarlıklara katlanarak görevlerini yerine getirmeleri  de  takdire şayandır. Bir asırdan bu yana halkımızın sesini dünyaya duyuran, halkımızın haber alma özgürlüğünü sağlayan tüm basın mensuplarının  11 Temmuz Basın Günü’nü en içten duygularımla kutlar, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar