CTP'de yüksek tansiyon - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

CTP’de yüksek tansiyon

CTP'de yüksek tansiyon

ADAYLAR BELİRLENİYOR… Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde 30 Haziran 2013’te başkanlık seçimi yapılması konusunda konsensüse varılırken, ilçe başkanlıkları için de ardı ardına seçimler yapılacak. Lefkoşa’da Mehmet Ceylanlı-Mutlu Azgın- Ahmet Ertaç, Mağusa’da Erkut Şahali-Ali Gulle, Girne’de Abbas Sınay- Erkan Eminağa, Güzelyurt’ta ise Burhan Eraslan-Doğan Şahali arasında seçim olması bekleniyor

TARİHLER BELLİ… Girne İlçe Kongresi 6 Mayıs, Güzelyurt İlçe Kongresi 8 Mayıs, Mağusa İlçe Kongresi 10 Mayıs, İskele İlçe Kongresi 14 Mayıs ve Lefkoşa İlçe Kongresi’nin ise 15 Mayıs tarihlerinde yapılacağı duyuruldu


Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’de, kurultay öncesi seçim heyecanı ilçelerde yaşanıyor. Beş ilçede başkanlık seçimi için tarihlerin duyurusu yapılırken, ilçe başkanlıkları için aday olan isimler de netleşmeye başladı.
CTP- BG içerisinde başkan adayları, 30 Haziran 2013’te yapılması konusunda konsensüse varılan kurultaya göre şekilleniyor.
Başkan adaylığı için ismi geçen isimler, ilk etapta ilçe başkanlıkları için nabız yokluyor.
Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’na yakın isimlerden Girne’de milletvekili Abbas Sınay, Mağusa’da Erkut Şahali belirlenen tarihler öncesinde adaylıklarını açıkladı.
Girne İlçe Kongresi 6 Mayıs, Güzelyurt İlçe Kongresi 8 Mayıs, Mağusa İlçe Kongresi 10 Mayıs, İskele İlçe Kongresi 14 Mayıs ve Lefkoşa İlçe Kongresi’nin ise 15 Mayıs tarihlerinde yapılacağı duyuruldu.

Haziranda kurultay beklentisi
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde, üç yılda bir kurultay yapılması yönünde karar alınmasına rağmen, 2011 yılında yapılan olağan kurultayın, Partiler Yasası uyarınca, 2013 yılında yapılması yönünde hukuki görüş bulunuyor.
Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’nun kurultayda aday olmasına kesin gözle bakılırken, eski başkanlardan Ferdi Sabit Soyer ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu isimleri de kurultay öncesinde öne çıkıyor.

En çok aday Lefkoşa’da
İlçe Başkanlığı yarışında Lefkoşa’da Mutlu Azgın ve Ahmet Ertaç kesin olarak adaylıklarını açıkladı.
Uzun süredir bu görevi yürüten eski milletvekillerinden Mehmet Ceylanlı ise, henüz adaylık konusunda kesin karını vermiş değil.
Mutlu Azgın’ın adaylık öncesinde hem Özkan Yorgancıoğlu, hem de Ferdi Sabit Soyer ile görüşerek onay aldığı da belirtildi.

Şahali sürpriz yaptı
CTP’de uzun yıllardır Merkez Yönetim Kurulu’nda görev yapan Erkut Şahali, Mağusa İlçe Başkanlığı’na aday oldu.
Şahali, Mağusa İlçe Başkanlığı için iki dönemdir bu görevi yürüten, eski CTP Milletvekillerinden Ali Gulle ile yarışacak.
Mağusa’daki seçimde dikkat çeken unsur, Gulle’nin bir önceki genel başkan Ferdi Sabit Soyer’e, Şahali’nin ise mevcut başkan Özkan Yorgancıoğlu’na yakın isimler olması.

Girne’de “Kalyoncu-Aygın” yarışı
Girne’de de CTP içi bir çekişmenin yansıması, ilçe kongresine yansıyor. Bir süreden bu yana aralarındaki gerginlik kamuoyunun da gündemine gelen Girne Milletvekili ve ismi başkan adaylığında geçen Ömer Kalyoncu ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’a yakın isimler, Girne İlçe Kongresi’nde karşı karşıya geliyor.
Kalyoncu’ya yakınlığı ile bilinen ve uzun süredir Girne İlçe Başkanlığı’nı yürüten Erkan Eminağa, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ile de yakın mesaisi bulunan Abbas Sınay ile yarışacak. Özkan Yorgancıoğlu’nun da Girne’de Abbas Sınay’ı desteklediği biliniyor.

İskele ve Güzelyurt…
İskele de tek isim CTP Milletvekili Önder Sennaroğlu. Sennaroğlu’nun karşısına herhangi bir isim çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. Güzelyurt’ta ise ilçe başkanlığı için iki adayın ismi geçiyor. Eski Müsteşar Doğan Şahali ve Burhan Eraslan.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar