CTP Parti Meclisi bu akşam toplanacak. - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

CTP Parti Meclisi bu akşam toplanacak.

Meclis'te erdoğan konuşma

TDP PM dün akşam toplanarak Erdoğan’ın konuşma yapacağı Meclis toplantısına katılmama kararı aldı.

Toplumcu Demokrasi Partisi Parti Meclisi, dün akşam TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’te yapacağı konuşma gündemiyle toplanarak, Meclis’e katılmama kararı aldı. Alınan karar sonrası, gözler Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne döndü. CTP Parti Meclisi bu akşam toplanacak.

TDP Parti Meclisi‘nden, TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın konuşma yapacağı 20 Temmuz günü, Cumhuriyet Meclisi‘ne gitmeme kararı aldı. Parti’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle son yıllarda diyalog kurma fırsatı verilmeden; karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki yerine, buyuran-biat eden bir anlayışın hakim kılınmak istenmesi; Kıbrıs Türk halkının iradesine, özgür ve özgün kimliğine yapılan müdahaleler başta olmak üzere, iddia edildiği gibi eşit egemen devlet yerine alt yönetim algısını güçlendirecek adımların atılması tespitinden hareketle ve son günlerde yurttaşlarımızın sebepsizce Türkiye’ye alınmamasının kaçınılmaz sonucu olarak, TDP 20 Temmuz günü gerçekleştirilecek Meclis oturumuna katılmama kararı aldı.”


 

CTP PM bu akşam toplanacak

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman önceki gün Kıbrıs TV’de katıldığı bir programda konuyla ilgili, “Cenevre’den sonra ülkeye birçok Türkiye yetkilisi geldi, gitti. Muhalefetle hiç görüşülmedi. Şimdi bu toplantıya katılmak, doğru mu? Değerlendiriyoruz. Kararı parti yetkili organları verecek” demişti.

Özersay: Halk iradesine müdahalenin her türlüsüne karşıyız

HP Genel başkanı Kudret Özersay ise sabah saatlerinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak halkın iradesine her türlü müdahalenin karşında olduklarını yineledi.

Yapılan yorumların bir kısmına cevap veren Özersay paylaşımının altına yazılan “Öncelikle “halk iradesine her türlü müdahale yanlıştır” derken dış müdahalenin en ağır örneklerinden birinin tecrübe edildiği 2020 KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ni de bu paranteze dahil ettiğinizi ümit ediyorum. Halkın Partisi’nin darbeleri ve müdahaleleri kınadıktan sonra, demokratik geleneğimize, seçimlerimize ve yüksek yargımıza alenen müdahale edenleri/müdahale etmeye devam edenleri meşrulaştırmayacağını ve Cumhuriyet Meclisi’ndeki hitabını boykot edeceğini umut ediyorum.” yorumunu yanıtsız bıraktı.

Açıklama şöyle.

Beş yıl önce Türkiye’de darbe girişimi olduğunda sabah 3:55’te Halkın Partisi olarak aşağıdaki açıklamayı yapmış, darbeye karşı çıkmış, demokrasi ve insan haklarına saygı vurgusu yapmıştık. Bugün de aynı noktadayız. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve ertesinde Türkiye ağır bedeller ödedi. Demokrasi ve insan hakları sadece birileri için değil ve sadece bazı dönemlerde değil, HER DÖNEMDE ve HERKES için gereklidir. Sadece Türkiye’de değil ülkemiz de dahil tüm dünyada Halk iradesine askeri darbe de dahil her tür müdahale yanlıştır, kabul edilemez.
“Halkın Partisi, Türkiye’de yaşanmakta olan vahim gelişmelerden derin endişe duymaktadır. Askeri darbe girişimleri ya da askeri idare kurma yönünde yaratılmış olan kaos ortamı kabul edilmez. Demokrasiye, sivilleşmeye ve insan haklarına inanan ve değer veren bir siyasi parti olarak, bu türden girişimleri esefle kınıyoruz. Stratejik ortağımız olan Türkiye’de insanların öldürülmesine ve yaralanmasına neden olan, kamu bina ve araçlarının zarara uğratılması sonucunu doğuran her türlü güç kullanımının ve şiddetin en kısa sürede durmasını temenni ediyoruz. Demokrasiyi geri dönülmez şekilde yaralayacak olan bu türden şiddet eylemlerine derhal son verilmeli, Türkiye’de en erken zamanda hukuk kuralları ve çağdaş değerler temelinde Halk iradesine dayalı sivil bir düzen kurulmalıdır. Masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan bu girişimin sonucu ne olursa olsun duruşumuz demokrasiden, insan haklarından ve sivil yönetimlerden yana olacaktır.”
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar