CTP Kurultayı Ertelendi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
Kıbrıs

CTP Kurultayı Ertelendi!

CTP Kurultayı Ertelendi!

CTP-BG Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık dört saat süren toplantıda, 28 Temmuz'da erken genel seçimin gerçekleşmesi için Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde yapılan girişimin ileri götürülerek sonuçlandırılması ve daha önce de alınan karar üzerine, güvensizlik önergesine evet oyu verileceğinin kamuoyuna duyurulması kararları da üretildi.

YORGANCIOĞLU: “DİDİŞMEK DEĞİL, AYDINLIĞA TAŞIMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAK”


Bu arada, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yaptığı açıklamada, “tüm siyasi aktörlere” çağrı yaparak, elde edilen en erken tarihte seçim fırsatının iyi değerlendirilmesini, ülkenin ve Kıbrıs Türkü’nün önünün açacak işbirliği ve projelere yoğunlaşılmasını istedi.

Yorgancıoğlu, “Meclis’teki işbirliğimizi, toplumsal projeleri yaşama geçirmek için her zaman sürdürmeye hazırız. Şimdi yapmamız gereken didişmek değil, bu ülkeyi aydınlığa taşımak için çok çalışmaktır” dedi.

Parti olarak “ülkedeki kaos ortamının sona ermesi, toplumsal gerginliğin yerini umuda bırakması ve ülkeyi ileriye taşıyacak yeni bir hükümetin oluşması için mümkün olan en erken zamanda seçimi hedeflediklerini” çok uzun bir zamandan beridir söylemekte olduklarına işaret eden Yorgancıoğlu, “CTP-BG, mümkün olan en erken seçim hedefine uygun olarak 28 Temmuz tarihine onay verirken aynı zamanda halkımızın siyasal iradesinin en erken zamanda yeniden oluşmasına onay vermiştir. Onay vermiştir çünkü Kıbrıs Türk halkını bu hükümetin yarattığı yıkımdan, ilk hedeflenen erken seçim tarihinden iki ay daha erken kurtarmanın yolu açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Düne kadar, “Bu hükümet bir tek gün dahi bu koltuklarda oturmamalıdır” diyenlerin, mümkün olan en erken tarihte seçime gidilmesi kararına şimdi neden tepki gösterdiklerini anlamanın mümkün olmadığını savunan Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin, hükümete ‘güvensizlik’ ve ‘erken seçim’ önergesi verilmesine yönelik sürecin en başında hedefinin ‘en erken seçim’e ulaşmak olduğunu açıkladığını kaydetti.

Bu sürecin ardından oluşabilecek bir ‘seçim hükümeti’nde yer almayacağını açıklıkla ortaya koyan tek parti olduklarını belirten Yorgancıoğlu, “CTP-BG, diğer muhalefet partileri ve milletvekilleri ile birlikte güvensizlik önergesine imza koymuş ve bu önergenin Meclis’e sunulmasını da desteklemiştir. Ancak özellikle altını çizmek isterim ki, erken seçim ve güvensizlik önergelerinin masaya yatırıldığı toplantılarda, CTP-BG’nin ‘daha erken bir seçim’ tarihinin ortaya çıkması durumunda bundan kaçmayacağı net olarak taraflara ifade edilmiştir” dedi.

Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin UBP Hükümeti’ne yönelik ‘güvensizlik’ tavrının hiçbir tartışmaya yer vermeyecek kadar açık ve net olduğunu, CTP-BG’nin ne UBP içindeki ayrışmaya taraf olduğunu, ne de Saray-Hükümet çekişmesinin bir unsuru olmak niyetinde olduğunu ifade etti.

Özkan Yorgancıoğlu şöyle devam etti:
“Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler, tüm kadrolarıyla bir bütün olarak ülkemizi ileriye taşıyacak projelere yoğunlaşma, Kıbrıs sorununun çözümü ve barış ikliminin yaratılması yönünde adımlar atma, tüm toplumsal kesimlerle işbirliği içerisinde ülkedeki yıkımı en erken zamanda ortadan kaldırma hedefindedir.

“ÇOK BAŞKA HESAPLAR…”

Partimize yönelik bu gerçekler dışında dile getirilen tüm senaryolar üzücü olduğu kadar, ne yazık ki çok başka hesaplar içermektedir. Tüm siyasi aktörlere çağrımız, elde ettiğimiz en erken tarihte seçim fırsatını iyi değerlendirmek, ülkenin ve insanımızın önünü açacak işbirliği ve projelere yoğunlaşmaktır. Meclis’teki işbirliğimizi, toplumsal projeleri yaşama geçirmek için her zaman sürdürmeye hazırız. Şimdi yapmamız gereken didişmek değil, bu ülkeyi aydınlığa taşımak için çok çalışmaktır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar