Covid-19 süreci psikolojimizi nasıl etkiledi? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
Köşe YazarlarıSağlık

Covid-19 süreci psikolojimizi nasıl etkiledi?

Ece Birsel YüksekbaşUzman Klinik Psikolog Ece Birsel Yüksekbaş

Tüm dünyayı etkileyen covid-19 salgını, fiziksel ve ekonomik zararların yanı sıra milyonlarca insanın psikolojisini de olumsuz yönde etkiliyor. Virüsün bulaşmasından yada yakınlarına virüs bulaşma korkusu nedeni ile yoğun kaygı ve panik durumları söz konusu olabiliyor. bu süreçte ve süreç sonrasında psikolojimizin oluşan olumsuz etkileri en aza indirmek için bir takım önlemleri almamız gereklidir. Başta bu dönemin getirdiği en önemli önlemlerden biri olan sosyal izolasyon ve bir takım kısıtlamalar bizde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Bu süreçte hissedilen güvensizlik, endişe ve özgür hissetmeme bizi olumsuz yönde etkilediği gibi süreç sonrasında da bir takım problemlerin doğmasına sebep olabilir. Fakat bu süreci bir kısıtlılık yada bir felaket olarak görmemeliyiz. Bu sürecin herkes için  geçici bir süre olduğunu bu durumun tamamen bir önemden ibaret olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu süreçte evde eskiden vakit bulup yapamadığımız bir çok aktivite ve bununla birlikte günlük bir takım işlerimizi devam ettirmek bize süreçle mücadele etmede fazlasıyla yardım sağlayacaktır. Bu süreçte yapılmaması gereken şeylerden biri, haberleri sosyal medyadan takip etmektir. Sosyal medyada bir sürü güvenilir olmayan ve kirli bilgi dolaşmaktadır ve her biri kişileri gereksiz bir paniğe sokmakta ve olumsuz etkilemektedir. Mümkün oldukça güvenilir kaynaklardan doğru bilgiyi almak ve gün içinde 2 defadan fazla kontrol etmemek önemlidir. Öncelikle gerekli tüm önlemler alındıktan sonra bulaşma riski minimuma iner ve gerekli sterilizasyondan fazlası ( çok fazla banyo temizlik el yıkama vb. ritüeller) gereksizdir. Bu süreçte korkmanız ve endişe etmeniz çok normaldir fakat kontrol edebileceğimiz şeyler olduğu kadar konrolümüzde olmayan şeylerde vardır, bunu unutmamalıyız ve gerekli önlemleri almalıyız.

Bu krizi ve yaşanan bu zor durumu bir fırsata çevirmek de bizim elimizdedir. Yaşanan bu süreçte evde geçirdiğimiz vakitlerde henüz başlayamadığımız bir kitaba, dizilere başlayabilir, çocuklarınız varsa onlarla farklı zamanlar geçirebilir ve farklı oyunlar oynayabilir, evde düzenleyemediğiniz bir takım yerleri düzenleyebilir, bahçe işiyle uğraşabilir, meditasyon ve spor yapabilirsiniz. Tüm bunlar bu süreci daha sağlıklı ve verimli geçirmemize yardımcı olacaktır. Sadece evde kalan tek kişi değil tüm dünya olarak evde kalıyor ve virüsün yayılmasını önlüyoruz. Bu bir süreç ve en verimli şekilde bu süreci atlatmalıyız.


Bu zor günlerin en kısa zamanda geride kalmasını ve bir daha böyle bir felaketi yaşamamamızı diliyorum. Umarım bu küresel felaket bize dil, din ırk fark etmeden herkesin aynı kaderi paylaşabileceğini öğretir. Bu süreçte yapılması gereken en önemli şey dayanışma ve evde güvende kalarak bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmaktır. Herkese sağlıklı ve güvende olduğu günler diliyorum…

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar