Sağlık

Corona virüs, erkekleri neden kadınlardan daha fazla etkiliyor?Yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle küresel vaka sayısı 155 milyonu aşarken, ABD’li araştırmacılar, Covid-19’un erkekleri kadınlardan daha şiddetli etkilediğine dair yeni bulgulara ulaştı. Covid-19’un erkeklerde yüzde 20 oranında daha ölümcül olduğuna dikkat çeken John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, kadınlar ve erkeklerin bağışıklık tepkisi arasındaki farkların, sahip oldukları X ve Y kormozomları ile cinsiyet hormonlarından kaynakladığını ortaya koydu. Üsküdar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Güner Sönmez, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede erkekler ve kadınlar arasındaki 3 önemli farka dikkat çekti.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınını karakterize eden pek çok sağlık eşitsizliğinden birisini, erkekler ve kadınlar arasında farklı sonuçlara neden olması oluşturuyor. Araştırmacılar,  geçen yıl yaptıkları çalışmalarda erkekler ve kadınların benzer oranlarda Covid-19’a yakalanmalarına rağmen, erkeklerin hastalıktan ölme olasılıklarının çok daha yüksek göründüğünü gözlemledi.
Covid-19’a ilişkin bilimsel çalışmalar arttıkça,  corona virüsün erkekler için daha fazla ölümcül olduğuna dair kanıtlar da çoğaldı.Örneğin, London College Üniversitesi tarafından yürütülen “Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyet ve Covid-19” projesi tarafından toplanan veriler,  erkeklerin hastaneye kaldırılma olasılığının kadınlardan yaklaşık yüzde 20 daha fazla olduğunu gösterdi.

Erkeklerin hastaneye kaldırıldıktan sonra yoğun bakıma ihtiyaç duymaları ve  ölme olasılıklarının da  daha yüksek olduğu görüldü.

Bununla birlikte daha önce 2003 SARS ve 2013–2014 MERS salgınlarından elde edilen verilen geriye dönük analizleri de  erkeklerin kadınlardan daha yüksek ölüm riskine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonu nedeniyle ortaya çıkan  lupus, multipl skleroz ve iltihaplı romatizma gibi otoimmün hastalıkların kadınlarda daha yaygın olduğu görüldü. Söz konusu durum Klein ve meslektaşlarının hastalıkların cinsiyetleri birbirinden daha farklı etkilediğine dair bir teori oluşturmasını sağladı.

Başa dön tuşu