Claudia, Marta, Alex ve efsane Mia

11 Ekim 2013 Cuma | 11:07
Kıbrıs Town Houses

FIFA Başkanı Sepp Blatter; “Dünya nüfusunun yüzde 51’ini bayanlar oluşturuyor. Bu da demektir ki bizim yarı hedef kitlemiz atıl durumda. Bayan müşterileri de kazanmak lâzım” demişti 90’lı yılların başında yaptığı bir konuşmada. İşte o yıllardaki Amerika Bayan (ki artık kadın diyorlar) Futbol Milli Takımı Kaptanı Mia Hamm bu promosyon için gayet uygun bir kahramandı. Buna ek olarak 2001 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Alman kadın futbolcu Claudia Müller, İsveç’e attığı gol sonrası formasını çıkarmış ve birçok dergiye kapak yaparak kapak olmuştu. Bu tip aykırı hareketler nedeniyle bayan futbolundaki şölen sayesinde izleyici kitlesi artarak devam etti. Son yılların medya promosyonu ise Brezilyalı Marta Vieira da Silva hâtun. Hâtun kişi futbol oynamak için yaratılmış âdeta. Tam bir futbol dehası velet. Attığı müthiş golleri Youtube’den indirip bi’bakın isterseniz, feciii. Martacık sayesinde artık kadın futbolunun da yüksek bir transfer piyasası var. İşte, bu haftaki köşe konuğumuz ise bayan futbolu açılımındaki ilk kahraman olarak tarihe geçen Mia Hamm.

Mariel Margaret Hamm daha çok Mia Hamm adıyla çağrılıyor. Kendisi eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Bayan Futbol Milli Takım kaptanı. 17 Mart 1972’de Alabama’da doğdu. ABD'nin en başarılı bayan oyuncusu olan Hamm, futbol kariyerine Kuzey Karolina Üniversitesi’nin Chapel Hill takımına girerek başladı. Hill kulübü onun oynadığı 95 maçın sadece birini kaybetti.
15 yaşında milli olarak ABD Bayan Futbol Milli Takımı’nın en genç oyuncusu olma ünvanını kazandı. 1991 FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nda milli formayı giyen Hamm, 19 yaşında turnuvanın en genç futbolcusu olarak şampiyonluğa ulaşan takımın bir parçası olarak toplamda 2 gol kaydetti. 1993 Üniversite Yaz Olimpiyat Oyunları’nda da ABD Üniversite Milli Takımı’nın bir parçası olarak da mücadele etti. Çin’e kaybettikleri final sonrasında gümüş madalya kazandı. 22 Mayıs 1999 tarihinde Orlando Florida’da Brezilya karşısında oynanan maçta 108. milli golünü kaydederek tüm zamanların en çok gol atan futbolcusu rekorunu kırdı.
1995 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda bronz madalya sahibi takımın bir parçası olarak ve 2 gol kaydeden Hamm, aynı zamanda turnuvanın en değerli futbolcusu seçildi. 1997 yılında Kadın Spor Vakfı tarafından Yılın Kadın Sporcusu seçildi. 1999 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda şampiyonluğa ulaşan takımın bir üyesi olarak toplamda 2 gol kaydetti. Yine 2 gol kaydettiği 2003 FIFA Kadınlar Bayanlar Kupası’nda da bronz madalya kazanan takımın bir parçasıydı. 2001 ve 2002 yıllarında FIFA tarafından Yılın Kadın Futbolcusu ödülünü kazandı.
2004 Yaz Olimpiyat Olimpiyatları’nda altın madalyayı kazandıktan sonra futbol kariyerine eşi Nomar Garciaparra ile daha çok ilgilenebilmek için veda ettiğini açıkladı. 21 Temmuz 2004’de Avustralya’ya karşı son golü olan 151. golünü kaydederek rekorunu geliştirdi.
Modern zamanların en iyi kadın futbolcularından biri olarak gösterilen Mia Hamm, uluslararası arenada kaydettiği 158 golle rekor kırarak dünya futbol tarihinde en çok gol atan milli futbolcu olmuştur. Kendisi aynı zamanda futbol tarihinin en çok milli olan ikinci futbolcudur. 2001 ve 2002 yıllarında kadın futbolcular arasında yine Yılın Kadın Futbolcusu seçilen Hamm, efsane futbolcu Pele tarafından oluşturulan ve FIFA 100 listesine alındı. 2004’te aktif futbol kariyerine nokta koyan Hamm’ın adı Beaverton’da bulunan Nike Genel Merkezi’ndeki binalarından birisine ismi verildi.
İlk evliliğini 17 Aralık 1994'te bir helikopter pilotuyla yapan Hamm, 2001'de boşandı. Daha sonra, 22 Kasım 2003'te Boston Red Sox’un beyzolcusu Nomar Garciaparra ile dünya evine girdi. 27 Mart 2007'de ikiz kız çocuklarını doğuran Hamm, onlara Grace Isabella ve Ava Caroline adlarını vermiş. İşte Mia’nın hayat hikâyesi özetle böyle. Haa, unutmadan yeni gözdemiz Amerika’nın yeni yükselen yıldızı Alex Morgan. O da başka yazıda inşallah…